Artık hayatımızın her alanında elektronik cihazlarla işlem yapıyoruz. Hatta birçok özel, gizli veya kimsenin bilmesini ve görmesini istemediğimiz işlemleri bile bu cihazlara kaydederek saklıyoruz. Son zamanlarda basına yansıyan ve birçok güvenilir markanın tekrar sorgulanmasına neden olan sanal soyguncular, pek çok bilgiye artık kolaylıkla ulaşabildiklerini kanıtladı. ABD Seyahat Birliği üyesi Gary Osten’in tespitlerine göre, siber saldırılarda dolandırılan veya gizli bilgileri çalınanların yaklaşık yüzde 45’ini havalimanlarında yolculuk yapmak için hazırlananlar veya uçak içerisinde wifi’dan işlem yapanlar oluşturuyor. Osten de birkaç kez mağdur olmuş. Peki bu tarz sanal hırsızlığa karşı neler yapılabilir?

KABLOSUZA GÜVENMEYİN

Yanınızda taşıdığınız kablosuz ağla çalışan cihazlar, bilgileriniz için birer tehdit unsuru; gerek havalimanı, gerek uçak içinde bu cihazlarla yapılan bütün işlemler birinci derecede güvenliksiz. Özellikle gökyüzünde yaşanan frekans karışıklıkları riski artırıyor. Ayrıca uçak içerisinde yaptığınız herhangi bir özel işlemi çevrenizdekilerin fark etmesi de çok olağan ve buna bir önlem almanız gerçekten zor.

TEDBİR ALINAMAZ MI?

Bu durumlara karşı tedbirler alınabilir. Örneğin yolculuğunuz boyunca bilgilerinizi harici diskte daha güvenli taşıyabilirsiniz. Tabii harici diskinizi herhangi bir wifi girişine ya da cihaza bağlamadığınız sürece.

ŞİFRELEME ÖNEMLİ YÖNTEM

Eğer harici disk veya dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşıyorsanız mutlaka şifreleriniz kolay bulunur olmasın. Uçak veya otel lobisi gibi wifi alanının ortak kullanım olduğu yerlerde bu tip cihazlara ulaşmak bir hayli kolay. Bilgileriniz siz farkında olmadan bir başkasına bir anda aktarılmış bile olabilir. İcloud gibi bulut sistemlere güvenmek de son dönemde yaşananlardan sonra bir hayli zor. Mümkün olduğunca bu tür uygulamalardan uzak durun. İşlemlerinizi mutlaka evinizde veya kablolu bir internet bağlantısı ile yapın. Bilgilerinizi mümkünse bir data merkezine aktarın ve şifreleyin. Elinizdeki araçları uçak içerisindeki mümkün olduğunca az kullanın. Özellikle uçak içerisinde banka işlemlerinden veya şifreli bilgi aktarımlarından kaçının.

ÇİN VE RUSYA’DA DİKKATLİ OLUN!

Özellikle Çin ve Rusya’ya yapılan seyahatlerde siber hırsızlığın izlerine rastlanıyor. Birçok iş insanının uçak yolculuğu esnasında bilgileri çalınıyor ya da adlarına başka işlemler yapılıyor. Bu yüzden bu ülkeler farklı sanal ağlar geliştirerek yolcuların ortak kullanım alanlarını azaltıyor.(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.