Euronews’de yer alan Target programında Japonların ürettiği deniz kurtarma uçağı Shinmaywa ele alındı.

Shinmaywa, Japonlar tarafından dünyada sadece deniz kurtarma operasyonları için üretilen bir uçak tipi. Uçağın en önemli özelliği 280 ile 330 metre gibi kısa mesafelerde kalkış ve iniş sağlayabilmesi. Üç metre derinlikteki suya bile iniş sağlayabilen uçak havalandıktan sonra 4700 kilometre mesafe uçabiliyor. Uçak yine havada saatte 100 kilometre gibi çok düşük hızla uçma yeteneğine sahip. Bu özelikleri sağlayabilmesi için uçağa ayrıca beşinci motor yerleştirilmiş.

Uçağın Avrupa temsilcisi Michel Theoval: ‘‘Bu beşinci motor bir türbin gibi sıcak hava üflüyor. Uçak kanatlarına verilen sıcak hava basıncı ile hızın düşürülmesi ve sabit tutulması sağlanıyor. Adeta bir vantuz gibi havalandırma deliği özelliği taşıyor.’‘

Shinmaywa uçağını üreten fabrikada, aynı tip ancak bu kez yangınlara da müdahalede bulunabilecek daha büyük bir uçağın üretilmesi için test çalışmaları sürüyor. Hedef yeni uçağın 15 bin ton su taşıyabilmesi. Bu yeni tip uçak ile Avrupalılar da yakından ilgileniyor. Japonların lisansı ile bu uçakların gelecekte Fransa ve Almanya’da da üretimi üretimi gündeme gelebilir.

Bu uçak ve teknolojisi olağanüstü, Japonya’nın yüksek teknolojide vardığı önemli noktayı göstermesi açısından da örnek teşkil ediyor. Japonya Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgilere göre, bu uçaklar şu ana kadar son 40 yıl içinde yaklaşık 1000 kişinin hayatını kurtardı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.