Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Amerikan Uzay ve Havacılık Enstitüsü (AIAA) tarafından Cessna Uçak Firması ve Raytheon Füze sistemleri sponsorluğunda her yıl düzenlenen ve dünyanın her yerinden Üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen 19. İnsansız Hava Aracı (İHA) yarışmasına Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet H. Ertaş Akademik danışmanlığında Simurg Team Ekibi katıldı.

3 aşamalı olarak gerçekleştirilen yarışmanın ilk aşamasında aralarında Simurg ekibinin de bulunduğu 100 üniversitenin başvurusu kabul edilmişti. İkinci aşama için yaklaşık 7 aylık çalışma sonucunda tasarımı ve imalatı tamamen Simurg Team Ekibi tarafından gerçekleştirilen hava aracının test uçuşları gerçekleştirildi. Test uçuş sonuçlarının yer aldığı ve yarışmanın 2. aşamasının değerlendirilmesinde kullanılan rapor AIAA tarafından teşkil edilen kurula gönderildi. Simurg ekibinin ikinci aşamada test uçuşlarının ve teknik analizlerin yer aldığı rapor 100 üzerinden 85 puan alarak genel sıralamada 35. sırada yer almış ve final yarışması için ABD’ye davet edildi. Bu aşamada 14 üniversite 2. aşamada elenmiş ve final yarışına toplam 86 ekip davet edildi.

Simurg Team Ekibi 6-12 Nisan 2015 tarihleri arasında ABD’nin Arizona eyaleti Tuscon vilayetinde final yarışlarına katıldı. 3 etaptan oluşan final etabında boş uçuş, yüklü uçuş ve hedef alanına yük bırakma aşamalarından oluşmakta. Simurg ekibi final’de 3 aşamayı da başarı ile tamamlayarak 23 ekipten biri olmayı başardı. Bütün kategorilerin değerlendirildiği genel puanlamada Simurg ekibi Dünya 41.si oldu.

Yarışma ile ilgili duygularını ifade eden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat: “Mühendislik uygulamaları teorinin pratiğe dönüştüğü üniversitelerde daha fazla başarı getirmektedir. Bu yarışmaya katılmış olmak öğrencilerimize büyük bir tecrübe kazandırmıştır. Simurg Team Ekibi, Karabük Üniversitesi’ni en güzel şekilde temsil ederek ve güzel bir başarı ile dönmüşlerdir. Üniversitemizin ilk defa katıldığı bu yarışmada Dünya 41.si olarak dereceye giren, aracın yapımında hem bedeni hem beyni ile emeği geçen Simurg Team Ekibi kutluyor, takımımıza teşekkür ederek başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Simurg Team Ekibi; Doç. Dr. Ahmet H. Ertaş (Danışman), Araştırma Görevlisi Anday Duru ve Otomotiv Mühendisliği Öğrencileri Özgür Çetir (Takım Lideri), Uğur Torun (Yapı ve Aerodinamikten Sorumlu-Pilot), Cihan Kimet (Dizayn Sorumlusu) ve Uğurcan Yaylı’dan (Röportör) oluşmakta.

1

2

3

4

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.