Uçakla seyahat eden yolcuların en büyük sıkıntılarından biriydi sıvı yasağı. Geliştirilen özel bir cihazla yasak nihayet son buluyor. X-ray’e monte edilecek 25 bin Euro fiyatındaki cihazları İngiltere, Hollanda ve Malta’daki havalimanları test amaçlı kullanmaya başladı.

Uçakla seyahat eden yolcuların çilesi haline gelen sıvı yasağı, nihayet kaldırılıyor. Sıvı patlayıcı maddelerin tespitiyle ilgili geliştirilen yeni cihazlar, testlerde başarı sağlayınca havalimanlarında uygulanan sıvı yasağının da kaldırılması gündeme geldi. Bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan yeni cihaz, uluslararası havacılık kuruluşlarından onay alması halinde, 1 Ocak 2015’ten itibaren diğer havalimanlarında da yaygınlaşacak. Böylece yolcular, içecek, parfüm veya ilaç gibi sıvı maddeleri valize koymak yerine rahatça yanında taşıyabilecek.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC), İngiltere’de uçaklara yönelik planlanan terör saldırısının ortaya çıkarılmasının ardından 2009’da dış hat uçuşlarında kabin içi el bagajlarında sıvı madde taşınmasına yasak getirmişti. Daha sonra ise Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) talimatı üzerine önce dış hat uçuşlarında başlatılan yasak kararı, 1 Mart 2012’de İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, 1 Nisan 2012’de diğer havalimanlarında gerçekleştirilen iç hat seferlerinde uygulanmaya başladı.

Avrupa ülkeleri kullanıyor

Uygulama nedeniyle kısa süre sonra yolcularla görevliler arasında şiddetli kavgalar yaşanmaya başladı. Bunun üzerine birçok firma, yasağın kaldırılmasını sağlamak amacıyla yeni cihazlar geliştirdi. Geçen yıl sonu büyük beklentilerle görücüye çıkan ‘A 1’ cihazı, testlerde başarılı bulunmadı. Daha sonra sıvı maddelerden numune alınarak ‘B’ tipi yeni bir cihaz geliştirildi. Uluslararası havacılık örgütleri bu cihazı da tek başına yeterli bulmadı. Pes etmeyen şirketler, bu kez, sıvı maddelerden numune almadan patlayıcıyı tespit eden ‘C Plus D’ tipi yeni bir cihaz geliştirdi. X-ray’e monte edilen ve çok başarılı bulunan yeni cihaz İngiltere, Hollanda ve Malta’daki havalimanlarında test amaçlı kullanılmaya başlandı.

Yeni cihaz 25 bin Euro

Kısa süre sonra uluslararası havacılık örgütlerinden onay alması beklenen ‘C Plus D’ tipi sıvı patlayıcıyı tespit eden cihazın maliyeti 20-25 bin Euro arasında değişiyor. Orta ölçekli bir havalimanına gerçekleştirilecek yaklaşık 250 bin Euro’luk yatırımla da, sıvı yasağına kesin çözüm bulunacağı ifade ediliyor. AB ülkeleri de, testlerde başarılı bulunan cihazın kullanılmasını istiyor. Bu yüzden cihazın 1 Ocak 2015’ten itibaren diğer havalimanlarında da yaygınlaşması bekleniyor. Daha da önemlisi, SHGM’nin de onay vermesi halinde, havalimanında kullanılmaya başlayacak cihazlar sayesinde uçuşlardaki sıvı madde yasağı da kaldırılmış olacak.

Hangi sıvılarla uçmak yasak?

Yasak nedeniyle uçuşlarda, yolcular uçağa el bagajında, su, şurup, içecekler dahil her türlü sıvı, krem, losyon, yağ, (kozmetik yağlar dahil), kolonya, parfüm, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi (katı haldeki rujlar hariç), tıraş köpüğü, deodorant, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi katı halde olmayan tüm yiyecek ve jeller, kontak lens sıvıları, şampuan ve sprey gibi maddeler taşıyamıyor. Ancak her yolcu, 20 cm X 20 cm boyutlarında 1 litrelik ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içinde her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmeyecek sıvı, jel ve sprey ürünler bulundurabiliyor. Bu arada, özel durumlarda yolcular bebekleri için seyahat süresince yetecek miktarda mama veya sütle hastalar, orijinal kutusunda bulunan ilaçları yanında taşıyabiliyor.

Toplanan sıvılar imha ediliyor

Havalimanlarında uçuş öncesi gerçekleştirilen denetimlerde toplanan eşyalar arasında erkek yolcularda alkollü içecekler ve tıraş köpüğü, kadın yolcularda parfüm ve makyaj malzemeleri dikkat çekiyor. Bu arada yolculardan alınan sıvı maddeler özel bir yerde toplanarak belirlenen günlerde imha ediliyor. İşlem sırasında itfaiye ile emniyet ve gümrük başta olmak üzere birçok birimden yetkili hazır bulunuyor.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.