Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezunları, KPSS ile atamalarının gerçekleştirildiği tek kadronun ellerinden alınmasına isyan ediyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından 13 Haziran 2015’de açıklanan KPSS-2015/1 kadrolarında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezunlarının atanabildiği tek kadro için bölüm kodu olarak 4493(Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği lisans mezunu olmak) nitelik koduna ek olarak, 4431(İşletme, İşletmecilik, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, İşletme-Ekonomi, İşletme-İktisat, Muhasebe ve Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim ve Bilişim Sistemleri lisans programlarının birinden mezun olmak ) ve 4503(Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi lisans programlarından birinden mezun olmak.) nitelik kodları da eklenmesine isyan ediyorlar.

Bu yönde bir dilekçe hazırlayan ve Change.org üzerinden bir kampanya başlatan Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezunları bölümlerinin atamasının yapıldığı bu tek bölüm üzerinde yapılan değişikliğin değiştirilmesini istiyorlar.

Dilekçe Metni;

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümü, yönetim ve havacılık dersleri birleşiminden oluşan bir eğitim modeli sunmaktadır. Programın havacılık bileşenleri, öğrencileri havacılık alanındaki düzenlemeler, kurallar, bilimsel yaklaşımlar, ilkeler ve prosedürleri öğrenmelerini sağlarken; yönetim bileşenleri işletmecilik bilimini anlamaları ve havacılık yönetimi alanlarında etkin olarak uygulamalarını sağlar.

Bu amaç doğrultusunda, lisans eğitiminde havayolu ve hava kargo operasyonları, havaalanı yönetimi, havacılık emniyeti yönetimi, havacılık hukuku konularında uzmanlaşmayı sağlayan temel havacılık yönetimi alan dersleri; finansal yönetim, risk yönetimi, işletme yönetimi gibi yönetsel dersler sunulmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı tarafından 13.06.2015 tarihinde açıklanan KPSS-2015/1 kadrolarında, devlet kadrosu olarak girebileceğimiz tek kurum olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi kadroları için nitelik kodu, KPSS-2014/3 kadrolarından farklı bir şekilde belirtilmiş, 4493(Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği lisans mezunu olmak) nitelik koduna ek olarak, 4431(İşletme, İşletmecilik, İş İdaresi, İş İdaresi ve İktisat, İşletme-Ekonomi, İşletme-İktisat, Muhasebe ve Finansman, Muhasebe ve Finansal Yönetim, Muhasebe ve Finans Yönetimi, Pazarlama, Yönetim ve Organizasyon, Yönetim ve Bilişim Sistemleri lisans programlarının birinden mezun olmak ) ve 4503(Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi lisans programlarından birinden mezun olmak.) nitelik kodları da eklenmiştir. Bu hususta KPSS-2014\3 atamalarında Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği bölümü mezunlarına verilen DHMİ kadro hakkı geri alınmıştır. Ekte belirtilen dersler ve yaptığımız stajlar neticesinde Devlet Hava Meydanları İşletmesine sağlayacağımız yarar, diğer nitelik kodlarından daha fazla olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra bizim denklik alarak diğer belirtilen nitelik kodlarında tercih yapamayacak olmamız ve onların denklik almadan bizim eğitimini aldığımız kadrolara tercih yapabiliyor olmaları ayrı bir çelişkidir. Bunun neticesinde adaletin sağlanması için bizlerden alınan hakkın geri verilmesi gerekmektedir. DHMİ kadrolarının hakkı “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği” mezunlarınındır.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Kampanyaya Katılmak için TIKLAYINIZ…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.