Vecihi Hürkuş’un ve Türk sivil havacılığının iki önemli başarısının gerçekleştiği 27 Eylül tarihinin Türk Sivil Havacılık Günü/ Havacılık Bayramı olması konusunda atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’nin organizasyonu ile 19 Ekim Pazartesi günü Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek panele Türk sivil havacılığının önemli isimleri panelist olarak katılacak. Panele İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uçak Mühendisliği Bölümü, Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adil M. Yükselen. Rekortmen paraşütçü, pilot, eğitmen ve Vecihi Hürkuş’un öğrencisi Erdoğan Menekşe. Emekli asker, havacılık tarihi araştırmacısı, yazar Mustafa Kılıç. Yönetmen Ünal Üstündağ ile Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Bahadır Gürer panelist olarak katılacak.

27 Eylül tarihi Türk sivil havacılığı için iki önemli ve büyük başarının Vecihi Hürkuş tarafından gerçekleştirildiği gün olmuştur. Bu başarılar; imalatı Vecihi Hürkuş tarafından yapına Vecihi- XIV uçağının ilk uçuşu 27 Eylül 1930 tarihinde Vecihi Hürkuş tarafından yapılması ve Vecihi Sivil Tayyare Mektebi’nin 27 Eylül 1932 tarihinde eğitime başlaması olarak tarihe geçmiştir.

Panel

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.