Sivrihisar Havacılık Gösterilerinin Ardından

0

Havanın bozuk olacağı endişesiyle gittiğim gösteri ilk saatlerde (bu sebeple sanırım) oldukça tenhaydı. Ancak ilerleyen zamanlarda havacılığa gönül vermiş köylü-kentli pek çok insan alanı doldurdu.

STANDLAR

Bu sene daha çok havacılık okullarına ilgi fazlaydı. Görevliler izleyicilere sıkılmadan bilgi verdiler.

Hediyelik eşya ve kulüplerin stantları bana daha tenha geldi. Bunda ekonomik gelişmeler de sebep olmuş olabilir. Ama Türk Yıldızları ve Solo Türk stantları ise oldukça yoğundu. Ülke insanının değerlerine sahip çıkması güzel bir şey.

STATİK ALAN

Statik alanda Fouga Magister ve Spitfire’nin güzel bir kopyası izleyicileri karşılıyordu.

PARAŞÜT ATLAYIŞLARI

Günün başlangıcında Türk Hava Kurumu paraşütçüleri ve Metin Pehlivan paratrike ile güzel bir kare oluşturdular.

UÇUŞ GÖSTERİLERİ

Benim izlediğim bölümlerde T-6 Texan/Harvard uçağı güzel bir solo gösteri yaptı. Motorun tork sesi izleyenleri etkiledi.

Necmi Şen ve Mark MurphyTexan’ın ın ardından Martin Lovell MD 500E modeli helikopteriyle sahne aldı. Pistteki kukayı kızaklarıyla alıp tekrar yere koyması izleyicileri coşturdu.

MD-500’ün ardından muhteşem Ferocious Frankie adlı P-51 motor çalıştırarak pistten kalkış yaptı. Uçağın hareketler, motor sesi ve makineli tüfek namlularından çıkan o etkileyici ıslığı izleyenlere adeta başka dünyalara götürdü.

2.Dünya Savaşına katılmış ve sekiz hava zaferine imza atmıştır. Sayın Ali İsmet Öztürk’ün çabalarıyla Türkiye’ye kazandırılmıştır.

P-51’in sesi:

Pilot Lee Proudfoot adeta uçakla özdeşleşti. Uçuştan sonra da sevenlerine imza dağıttı.

Sivrihisar Hava gösterileri Bob Pooler’sız olmaz. Şahsen çok sevdiğim sempatik bir pilot olan Bob uçağı olan Aviat Husky’yi adeta maymuna çevirdi. Stall hızı çok düşük olan bu uçak herkesi şaşırttı. Bob Pooler aynı zamanda bu uçağın fabrikasının yöneticisidir.

Hangarda buluşup hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedik. Bu tür istekleri severek karşılıyor kendisi.

Bunların ardından herkesin merakla beklediği adeta bağrına bastığı Catalina deniz uçağı T-6 Texan eskortluğunda gösterisine başladı. Adeta kuğu gibi uçarak yaptığı geçişlerde izleyenlere güzel pozlar verdi.

Catalina uçağı 2. Dünya Savaşı sırasında ABD tarafından üretilmiş olup denizaltı avı ve denizde kurtarma görevlerini başarıyla yapmıştır. Sivrihisar’a gelen Miss Pickup (G-PBYA) dünyada uçan 6 Catalina’dan biridir.

Semin Öztürk….

Bunların ardından THK pilotu Ali Açan bize güzel bir planör-bale gösterisi sundu.

Sıra Ali İsmet Öztürk’e geldi. Mor Menekşesi ile beraber yaptığı inanılmaz hareketlerle adeta fizik kurallarına meydan okurken telsizden de izleyenlere bilgi vermesi inanılmazdı.

Piste yerleştirilen kurdeleyi pervanesiyle keserken.

Finalde herkesin merakla beklediği adeta assolist diyebileceğimiz SOLOTÜRK yaptığı hareketlerle göğsümüzü kabarttı.

Dip Not:

Gösteride imrenerek baktığımız, motor tork sesine bayıldığımız T-6 Texan’dan zamanında Türkiye’de 150’den fazla varmış. Aslında uçan bir T-34’ü bile heba etmiş bir zihniyetten ne beklenir ki? Hadi artık Spitfire’leri, FW-190’ları geçtim yakın zamana kadar faal olan birçok uçağımız vardı. Ne olurdu bu gösteride uçar durumda bir DC-3, T-34, S-2E, AT-11 görseydik. Çok mu zordu? İnsanlar ilk kez gördükleri Catalina’yı resmen bağırlarına bastılar.

DC-3, T-34, AT-11 Fotoğrafları www.tayyareci.com’dan alınmıştır.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.