Sivrihisar ilçesinde, Sportif Havacılık Kulübü tarafından çorak alana kurulma çalışmaları süren ve hava parkı olarak hizmet verecek Sivrihisar Uluslarararası Sportif Havacılık Merkezi, 800 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğindeki pisti, taksi yolları, apron, hangar, bazı tesisleri ile gençler ve çocukları uçaklarla buluşturmaya başladı.

Kulübün kurucu üyelerinden akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk, yaptığı açıklamada, Türkiye’de sivil havacılığa hizmet verecek, tamamen özel girişimciler tarafından hayata geçirilmiş bir tesis bulunmadığını söyledi. Gönüllülük esasına dayandığı için merkezle ilgili bir maliyet ortaya koymadıklarını vurgulayan Öztürk, “Sivrihisar Uluslarararası Sportif Havacılık Merkezi’ni geçen yıl yapmaya başladık. Sivil havacılığa hizmet edecek bu merkez, bir havaalanı değil bir hava parkı olacak. Bu anlamda Türkiye’nin ilk hava parkını hayata geçirmiş oluyoruz. Bölgede köylülerden yaklaşık 280 dönümlük bir çorak alanı satın alıp üzerine pistler, hangarlar, apronlar ve diğer tesisleri yapıyoruz. Hava parkları, amatör ve sportif havacılığa yönelik tesisleri barındırıyor” dedi.

SUSHM

5 Yıla hazır
Etapların tamamlanmasının 4-5 yılı bulacağına dikkati çeken Öztürk, “Şu anda 32 metre genişlikte ve 800 metre uzunlukta bir pist yaptık. Pistimiz B etabı hayata geçirilmeye başlandığında bin 200 metreye uzayacak. Bu durumda bütün uçakların iniş ve kalkışına imkan verecek bir pist haline gelecek” dedi.Öztürk, 5’i kanat uzunluğu 15 metreyi aşan uçaklar olmak üzere 12 uçaklık park yeri, hangarlar, taksi yolları ve ilk etapta ihtiyaç duyulan tesislerin inya edildiğini belirterek, bunlar için ciddi bir harcama yapıldığı bilgisini verdi.

“Sivrihisar, sportif havacılıkta bir merkez olacak”
Hava parkının kullanılmaya başlandığını dile getiren Öztürk, “Devletten maddi bir destek almadan böyle bir çalışma içine girdik. Ülkenin tam ortasındayız. Adana’dan Balıkesir’e giden bir ilaçlama uçağı burada mola verip yakıt ikmali yapabilecek. Bölgedeki kırsal mahallelerin çocukları ve gençleri ile gökyüzünü merak edenleri, uçakla buluşturmaya başladık. Yıllar önce tarımın yapıldığı toprakları yukarıdan görüyorlar, gökyüzüyle buluşuyorlar. Benzer çalışmaları daha sık yapacağız. Merkezimiz 4-5 yıl sonra tamamlandığında, 80 yataklı konaklama tesisi, sosyal donatıları, kafeleri, lokantalarıyla dünyanın dört bir yanından sportif havacıları ve meraklılarını ağırlayacak. Sivrihisar, sportif havacılıkta bir merkez olacak”.

SUSHM_Kilic_Hangar

(Sakarya Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.