Emirates Havayolları’nın patronu bazı şirketlerin bölgedeki füzelere dair bildiklerini paylaşması durumunda Ukrayna üzerinde seyrederken füzeyle düşürüldüğüne inanılan Malezya Havayolları uçağı faciasının hiç yaşanmamış olabileceğini söyledi.

BBC’ye konuşan Tim Clark, “Füzelerin birkaç haftadan beri aynı noktada olduğunun bilindiğine dair kanıtlar var. Emirates olarak biz bunu bilmiyorduk ve çok sayıda havayolu şirketi de bilmiyordu” dedi.

Ancak Clark bazı şirketlerin bu bilgiye sahip olduğunu ve diğer şirketlerle paylaşmadıklarını vurguladı.

Clark bu bilgiye sahip olsalardı, tüm havayolu şirketlerinin büyük ihtimalle tehlikeli bölgeyi uçuş rotalarından çıkartmış olacağını kaydetti.

298 yolcu ve mürettebat taşıyan MH17 sefer sayılı Malezya Havayolları uçağının 17 Temmuz’daki faciada bir füzeyle düşürüldüğüne inanılıyor.

‘Bilseydik, uzak dururduk’

Belirli bir irtifanın üzerinde uçmaları durumunda yolcu uçaklarının bölgede seyretmesinde bir sorun olmadığı belirtilmişti.

Hatta geçen hafta yayımlanan bir rapora göre Malezya Havayolları’yla aşağı yukarı aynı dakikalarda bölgede üç büyük yolcu uçağı daha yol alıyordu.

Tim Clark “Bunu bilseydik belki de tüm bir sektör olarak Ukrayna hava sahasından uzak dururduk. Sektörde bazılarının bu bilgiye önceden sahip olduğundan kaygılıyız. Bu bilgi iletilmeliydi, en azından havayolu şirketlerine ve sektörün denetleyici kuruluşlarına” dedi.

Tim Clarke bazı şirketlerin bu bilgiye sahip olduğunu ve Ukrayna hava sahasından kaçınmak için önlemler aldıklarını savundu.

(BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.