Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk, SOLOTÜRK gösteri uçağı pilotu Yzb. Yusuf Kurt ile beraber yüksek gösteri paketi uçuşu gerçekleştirdi.

Tarihsel açıdan bir Hava Kuvveti Komutanı’nın F-16 uçağının ve pilot limitlerinin zorlandığı, uçak süratinin 120 Knot (220 km) ile 600 Knot (1111 km) arasında değiştiği, 100 feet (30 metre) ile 16000 feet (4900 metre) irtifa aralığında gerçekleştirilen 15 dakikalık uçuşta, +9G ve -3G’lik yerçekimi kuvvetine maruz kalındığı bir uçuşa ilk katılımı olmuştur.

Yzb. Yusuf Kurt ile beraber Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde gerçekleştirilen uçuş sonrasında Org. Öztürk, SOLOTÜRK gösteri paketini uçan ilk Hava Kuvvetleri Komutanı ve aynı zamanda en kıdemli pilot olmuştur. SOLOTÜRK Ekibi adına Yzb.Kurt uçuş sonunda  Org. Öztürk’e sadece SOLOTÜRK Pilotlarının taktığı +9/-3G peçini hediye etti.

Gösteri sonunda, SOLOTÜRK pilotu Yzb.Kurt’u alnından öpen Orgeneral Öztürk, “Sizler Türk milletinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk Hava Kuvvetlerinin gururusunuz. Sizlerle ne kadar iftihar etsek azdır. Denetlemelerimde, Türk Hava Kuvvetlerinin harekât görevlerinde olduğu gibi milletini temsil görevinde de en iyisini icra ettiğini görmekten mutluyum. Havacı belleğini, yüreğini ve bileğini en iyi kullanandır. Hataya yer olmayan bu gösteri de ancak adanmışlık, cesaret ve yüreğini ortaya koymakla icra edilebilir. Aklınıza, yüreğinize ve bileğinize kuvvet diliyorum” dedi.

HVKKK_SOLOTURK1 HVKKK_Yusuf Kurt4 HVKKK_Yusuf Kurt3 HVKKK_SOLOTURK  HVKKK_Yusuf Kurt

http://www.youtube.com/watch?v=OckronDNefg

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.