SOLOTÜRK’ün 2014 yılı Temmuz ayında RIAT Air Show kapsamında gerçekleştirdiği uçuş sonrası efsaneleşen inişe dair detaylar paylaşıldı.

2014 yılı Temmuz ayında İngiltere’nin Lincolnshire bölgesinde Waddington Kraliyet Hava Üssü’nde yapılan RIAT AIR SHOW’a katılan SOLOTÜRK’ün efsaneleşen Waddington Kraliyet Hava Üssü’e inişine ait detaylar SOLOTÜRK ekibi tarafından kokpit içi görüntüleriyle birlikte paylaşıldı.

SOLOTÜRK’ün efsaneleşen inişinin öncesi ve sonrası;

Yzb. Yusuf KURT: "Biz gösteri alanına ilk ulaştığımızda çevre tanıma dediğimiz bölgede bizi etkileyecek bir engel olup olmadığına, pistin, gösteri alanının konumuna baktığımız ve bölgeyi tanıdığımız uçuşu yaparız. Waddington'a ulaştığımızda çevre tanıma uçuşunu yaptık ve inişe geçtik. Üzerinden geçerken de fark ettiğim gibi bu pistin overrun dediğimiz inişteki uçakların güvenliği icin yapılmış pist başlangıç noktasından hemen geriye doğru uzanan üzerinden araç insan canlı vs geçmesine müsaade edilmeyen ve >>> şeklinde oklarla emniyete alınmış olan bölgenin bu pistte mevcut olmadığını gördüm. Hatta overrun olması gereken yerde üs çitleri ve bir tali yol vardı üstelik insanlar fotoğraf çekmek için bekliyorlardı. İnişte biraz rahatsız olup pist başını biraz geçerek uçağı oturttum. Uçuş sonrası Erhan Yzb. ile yaptığımız brifingde onun da benimle aynı düşündüğünü konuştuk. Jet uçakları nispeten küçük, ancak hızlı ve yalnız iki teker fren yapabildiğinden, pilotları uçaklarını mümkün olduğunca pistin başladığı yere indirirler ki duruş mesafesi maksimum oldun ve böylece iniş duruş emniyetli olsun.Erhan Yzb. ile uçuş komitesine brifing yapmak istediğimizi bildirdik. Ve durumu anlattık. Özellikle asıl gösteri günü Milletimizi temsil ettiğimizden yüzbin üzerinde İngiliz seyirci Türk Hava Kuvvetlerini izlerken nasıl inilmesi gerekiyorsa öyle ineceğimizi belirttik. Komite pistlerinin uluslararasi standartlarda oldugunu normal inişi yaparsak problem olmayacağını bildirdi. Biz de gösteri gününde pistin başladığı yere teker koyacağımızı bildirdik… Ciddiydik…. Ne mutlu ki iniş tamamen nizami tam kuralında ve olması gerektiği gibi olmuştur. İkinci gün Erhan Yzb gösterisinde hem pist yönü değişmiş hem de gerekli emniyet alınmıştı…" 🙂 Yzb. Yusuf Kurt(Konferans Alıntısıdır)

Posted by Solo Türk on Sunday, July 5, 2015

Efsaneleşen İniş;

D

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.