Trabzon’da SOLOTÜRK’e izin çıkmadı!

Türk Hava Kuvvetlerinin gururu SOLOTÜRK pilotları, Trabzon’da gösteri yapmak için Trabzon Valiliği’ne başvurdu. Fakat Trabzon Valiliği’nin bu gösteriye izin vermediği iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre pilotların bizzat kendilerinin uçuş izni istedikleri ancak yetkililerin geri dönüş yapmadığı öğrenildi.

Öte yandan Vakfıkebir ve Beşikdüzü ilçesinde yaşayan vatandaşların Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na SOLOTÜRK’ün ilçelerinde gösteri yapması için başvurduğu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk’ün iki ilçeye söz verdiği öğrenildi.

SOLOTÜRK NEDİR?

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir.

Gösteri uçuşları tek kişilik F-16 C Blok-40 uçağı ile icra edilmektedir. Gösteri uçuşları esnasında her iki kanat ucuna takılan duman gereçleri vasıtası ile beyaz renkli duman salınmaktadır.

Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16 lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlıklarını sürdürmektedirler.

(Şükrü Üçüncü/ Haber61)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.