Hurriyet.com.tr’de yayınlanan ‘Siz Hiç Cennete Yazılan Bir Mektup Okudunuz mu’ haberiyle Türkiye’nin tanıdığı 9 yaşındaki Betül Yüksel, Türk Hava Kurumu’nun “tanıtım yüzü” oldu.

Soma faciasında yaşamını yitiren 301 madenciden biri olan Ali Yüksel’in kızı Betül, Soma faciasının 1. yıl dönümünde babasının kabrine bir mektup bırakmıştı.

Mektubunda, “Seni çok özledik. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı sensiz geçirdiğim için çok üzgünüm… Cezalılar cezalarını çekecekler, içinde hiç kuşku kalmasın” yazdıktan sonra “Cennette mutlu bir şekilde bizi bekle babacığım. Ben pilot olacağım, senin yüzünü kara çıkarmayacağım” yazmıştı.

Betül’ün pilot olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için harekete geçen hürriyet.com.tr, Türk Hava Kurumu Başkanı Vacit Öktem’e ulaştı. Öktem’in, “Bu hayali gerçekleştirmek için Kurum olarak elimizden geleni yapmaya hazırız” yanıtı, Hürriyet’e cesaret verdi.

30236572

Diğer şehit madencilerin çocuklarının hayallerini gerçekleştirmek üzere yapılan “Soma’nın Hayalleri Var” Kampanyasının da başlangıcı oldu.

BETÜL THK’NİN YÜZÜ OLDU
Türk Hava Kurumu (THK), küçük Betül’ün öyküsünden yola çıkarak bir tanıtım filmi hazırlama kararı aldı. İkiz kardeşi Furkan ve annesi Ergül Yüksel ile birlikte kameraların karşısına geçen Betül, pilotluk hayalinin nasıl gerçekleşeceğini anlattı.

BETÜL’ÜN PİLOTLUK HAYALLERİNİN GÜVENCESİ THK !
THK Başkanı Vacit Öktem, Betül’e verdikleri pilotluk eğitimi sözüne resmiyet kazandırmak için bir protokol hazırladıklarını da söyledi. Öktem, hukukçuların üzerinde çalıştığı protokolün kapsamını ise şöyle anlattı:

“Betül henüz 9 yaşında. Bu protokol, Betül’ün üniversite yaşına geldiğinde pilotluk için gereken koşulları taşıması durumunda kurumun bursunun devreye girmesine yönelik olacak.”

Türk Hava Kurumu’nun, şartları uyması halinde, Betül’ün pilot olması için eğitim masraflarını karşılayacağını güvence altına alan protokolün, 12 Temmuz Pazar günü, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’nın da katılacağı küçük bir törenle Soma’da imzalanması bekleniyor.

Tören, İstanbul’a Vali Yardımcısı olarak atanan Soma Kaymakamı Atçı’nın, Soma’da katıldığı son etkinliklerden olacak.

KÖMÜR KARASINA DEĞİL, BULUTLARIN ARASINDA KURACAK GELECEĞİ

15 kişilik bir ekiple 3 gün boyunca Soma’da yapılan çekimler sonucu tamamlanan kampanya filminde Betül’ün babasına yazdığı mektup, izleyicilere duygusal anlar yaşatıyor.

Çizdiği aile resminde duyduğu özlemi dile getiren Betül, babasının mezarı başında yazdığı mektubu okuyor ve ileride pilot olacağının müjdesini veriyor. “Ben geleceğimi kömür karasında değil, gökyüzünde bulutların arasında kuracağım” diye sesleniyor babasına.

HAYDİ TÜRKİYE, BİR DESTEK DE SEN VER!
Betül’ün uçma hayallerini paylaşan diğer çocukların da aynı mutluluğu yaşaması için yola çıkan Türk Hava Kurumu, Ramazan ayı için önemli bir kampanya başlattı. Tüm cep telefonu operatörlerinden 3919’a gönderilecek bir kısa mesajla bir fitre bedeli olan 11 lira 50 kuruş THK’ye bağışlanmış olacak.

30236577

Bu sayede her yıl binlerce gence ücretsiz havacılık eğitimi veren Kurum daha çok öğrenciye ulaşmış olacak. Ayrıca şehit ve gazi çocuklarının THK Üniversitesi’nde burslu olarak eğitim alması sağlanacak. (Zeynep GÜRCANLI- Aysel ALP- Banu ŞEN/ Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.