Toros’larda orman yangınlarına 2 dakika daha erken ulaşılıyor…

Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca, bu yıl 78 orman yangınında 68 hektar alanın zarar gördüğünü ve bu rakamın son 10 yılın Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu söyledi. Bölgede yangına müdahale süresini 17 dakikadan 15 dakikaya düşürdüklerini belirten Abit Baca, 6’sı kameralı 56 gözetleme kulesi ve 245 yangın havuzuyla yangın tespiti ve hızlı müdahale kabiliyetini arttırdıklarını anlattı. Baca, “Mersin’de 68 hektar zarar ile yangın sezonunun sonuna geldik. Bu rakam, Mersin’i  Türkiye’de son 10 yılda yangınla mücadelede en başarılı bölge yapıyor” dedi.

Helikopter gezisinde Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca ve ekibi, gazetecilerle birlikte orman sahaları ve yangınla mücadele kapsamında yapılan çalışmaları havadan gösterdi.

HELİKOPTER BU KEZ BAŞARI İÇİN HAVALANDI

Erdemli’den Tarsus’a kadar uzanan Toros Dağları’nın eteklerindeki bölgede orman sahaları, yangın havuzları, iyi tarım uygulamaları ve yangın gözetleme kulelerini gezdiren Abit Baca, bu yıl 2 helikopter, 58 arazöz, 20 su tankeri, 28 ilk müdahale aracı ve 750 personelle yangınlarla mücadele ettiklerini söyledi.

Baca, 2013’te meydana gelen 155 yangında 509 hektar ormanlık alanın yandığını, 2014 yangın sezonunda alınan tedbirler ve çalışmalar sayesinde yangın sayısının 74’e, yanan hektar alanı miktarının ise 68 hektara gerilediğini kaydetti. Baca, yangına müdahale süresini 17 dakikadan 15 dakikaya düşürdüklerini, 6’sı kameralı 56 gözetleme kulesi ve 245 yangın havuzu ile yangın tespiti ve hızlı müdahale kabiliyetini arttırdıklarını aktardı. (Haberler)

Fotoğraf:  (Silifke yangın söndürme helikopteri, kaptan pilot F.Önay Bulanık ve ekibi )

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.