src sorgulama işlemleri için tıkla!

“Src Belgesi” nedir sorusunun yanıtı; Ticari araçların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, cazibeli vd. ticari vasıta kullanan şoförler alırlar. Karayolu nakil kanununa göre eşya, kargo ve yolcu taşıyan diğer bir deyişle ticari olan taşıtı sevk ve yönetim eden kişilerde bulunması gereken belgelerin ne olduğunu sıralayacak olursak; bunlardan birincisi sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik (src belgesi), üçüncüsü ise psikoteknik raporudur. Bu belgelerden birisinin noksan olması durumunda cezai işlem söz konusu olur.

memleketimizde ticari vasıta sürücülerinin alması gereken belge türü SRC iken Amerika Birleşik Devletinde ticari vasıta sürücülerinin alması gereken evrak türünün ismi CDL’ dir. Bu her ülkede ayrıcalıklı olabilmekte. Kısaca eşya, kargo ve insan taşımacılı oluşturan sürücüler bu belgeleri alarak bu işi icra edebilirler.
SRC Belgesi Sorgulama için Tıklayınız.
SRC 1 (ULUSLARARASı YOLCU TAşıMACıLığı)
1. SRC1 belgesi istendiğine dair dilekçe. ( isim-soyad, telefon,adres daima belirtilecektir.)
2. kuruluş belgesi (sürücü şekilde çalışmakta olduğunuz ve ya daha öncelikle çalıştığınız firma/firmalardan alınmış, yolcu taşımacılığı yaptığınızı belirten ve çalışma süresi/sürelerinin yer aldığı firma belgesi)
3. şoförler Odası üye kayıt belgesi (kayıt tarihsel belirtilmeli)
4. Ticari Taşıt Kullanma Belgesi fotokopisi
5. SSK-BAğKUR vb. sosyal güvenlik kurumlarından alınmış evrak
6. Uluslararası uzman Sürücü Belgesi ve ya pasaport (giriş-çıkış vizeleri olan) ya da uluslararası yolcu taşımacılığı yaptığınızı belirten firma yazısı
7. Nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası belirtilmeli) ve Ehliyet fotokopisi
8. 2 adet fotoğraf
9. 11.80 YTL ücretin Gazi üniversitesi’nin VAKıFBANK EMEK şUBESi’ndeki 00158007285777450 no’lu hesabına,
on.00 YTL ücretin de gene Ulaştırma Bakanlığı’nın VAKıFBANK EMEK şUBESi’ndeki 00158007285683847 no’lu hesabına olmak üzere yekün 21.80 YTL ücret yatırıldığına dair banka dekontu.
ikaz: 25.02.2006 tarihi nedeni ile en az 3 yıl yolcu taşımacılığında tecrübenizi işaret eden, 2-üç-4-5 no’lu evraklardan en az ikisini ve altı no’lu evrakı belgelemiş olmanız gereklidir. Evraklarınıza, nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi ile 2 adet fotoğraf ekleyiniz.
SRC 2 (YURTiçi YOLCU TAşıMACıLığı)
1. SRC2 belgesi istendiğine dair dilekçe ( ad-soyad, telefon,adres mutlaka belirtilecektir.)
2. kuruluş belgesi (sürücü şekilde çalışmakta olduğunuz veya daha önce çalıştığınız kuruluş/firmalardan alınmış, yolcu taşımacılığı yaptığınızı belirten ve çalışma süresi/sürelerinin yer aldığı firma belgesi)
3. şoförler Odası üye kayıt belgesi (kayıt tarihi belirtilmeli)
4. Ticari Taşıt Kullanma Belgesi fotokopisi
5. SSK-BAğKUR vb. sosyal güvenlik kurumlarından alınmış vesika
6. Nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası belirtilmeli) ve Ehliyet fotokopisi
7. 2 adet fotoğraf
8. 11.80 YTL ücretin Gazi üniversitesi’nin VAKıFBANK EMEK şUBESi’ndeki 00158007285777450 no’lu hesabına,
on.00 YTL ücretin de yine Ulaştırma Bakanlığı’nın VAKıFBANK EMEK şUBESi’ndeki 00158007285683847 no’lu hesabına olmak üzere toplam 21.80 YTL ücret yatırıldığına dair banka dekontu.
ikaz: 25.02.2006 tarihsel itibarıyla en az üç sene yolcu taşımacılığında tecrübenizi işaret eden, 2-3-4-5 no’lu evraklardan en az ikisini belgelemiş olmanız gereklidir. Evraklarınıza, nüfus cüzdanı ve ehliyet fotokopisi ile 2 tane fotoğraf ekleyiniz.
SRC üç (ULUSLARARASı EşYA-KARGO TAşıMACıLığı)
1. SRC3 belgesi istendiğine dair dilekçe ( ad-soyad, telefon,adres her zaman belirtilecektir.)
2. kuruluş belgesi (sürücü olarak çalışmakta olduğunuz veya daha evvela çalıştığınız firma/firmalardan alınmış, eşya-kargo taşımacılığı yaptığınızı belirten ve çalışma süresi/sürelerinin yer aldığı kuruluş belgesi)
3. şoförler Odası üye kayıt belgesi (kayıt tarihi belirtilmeli)
4. Ticari Taşıt Kullanma Belgesi fotokopisi
5. SSK-BAğKUR vb. sosyal güvenlik kurumlarından alınmış evrak
altı. Uluslararası profesyonel Sürücü Belgesi ya da pasaport (giriş-çıkış vizeleri olan) yahut uluslararası eşya-kargo taşımacılığı yaptığınızı belirten şirket yazısı
7. Nüfus cüzdanı (TC kimlik numarası belirtilmeli) ve Ehliyet fotokopisi

kaynak : Sorguhesap.com

Facebook ile Yorum Yapın