Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 23 Aralık 2015 Çarşamba günü, saat 13:00’te Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans salonunda yapılacak olan “MS (*) (Multipl Skleroz) Hastalığı Bilinçlendirme Konferansı”na destek verecek.
turizmdebusabah.com’un haberine göre Antalya’da düzenlenecek konferansa Türkiye MS derneği başkanı ve ünlü oyuncu Ayşen İnci, DPÜ MS Okulu Proje Yürütücüsü Uzman Nörolog Doç. Dr. Sibel Canbaz Kabay, Fizyoterapist Doç. Dr. Nilay Yürekdeler Şahin, MS hastası Yazar Hakan Algan konuşmacı olarak katılacak ve projenin faydasının canlı örneği olarak da DPU MS okulu korosu bir konser verecek.

  • Multipl Skleroz (*)nedir ?
  • Beyin ve omuriliğin (merkezi sinir sisteminin) bir hastalığıdır.

MS beynin görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozar.
“Multipl” denmesinin nedeni:
Beyin ve omuriliğin bir çok farklı alanı etkilenir.Belirtileri hafif ya da ağır olabilir. Aniden ortaya çıkabilir ya da kaybolabilir.

“Skleroz” denmesinin nedeni:Hastalık beyin ve omuriliğin hasarlı alanlarında sklerozan plaklar, yani sertleşmiş dokular oluşturur.Bir akıl hastalığı değildir.Bulaşıcı değildir.Henüz önlenebilir ya da tamamen tedavi edilebilir değildir.

Multipl Skleroz hakkında bilinmesi gereken en önemli şey nedir?

Merkezi sinir sisteminin gençler arasında görülen yaygın bir hastalığıdır.

MS’lilerin aileleri ve yakınlarından oluşan çok daha fazla sayıda kişi ise duygusal, maddi ve fiziksel zorluklarla karşı karşıyadır.

Genç erişkinler MS’e yakalanma olasılığı en yüksek olanlardır; hem de hayatlarının en verimli yıllarında…

Her yıl araştırma için dünyada milyonlarca dolar harcanmaktadır. En az bir o kadarı da yardım ve destek için harcanmaktadır. Hastalık nedeniyle kaybolan işgücü değeri ise faturayı ayrıca kabartmaktadır. MS’i daha yakından tanımakla MS’lilerin hayattan daha çok tad almalarını ve MS’ten daha az etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.