TUSAŞ – Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile Polonya’da ilk uçuş gösterisini 22-23 Ağustos 2015 tarihlerinde Radom Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirdi. Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin KRUK Programı’nda adaylardan biri olan T129 ATAK Helikopteri, bu gösteri ile resmi olarak Polonya Tanıtım Turu’na başlamış oldu.

Radom Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirdiği uçuş gösterisiyle, Polonya semaları ile ilk buluşmasında; ziyaretçiler, T129 ATAK Helikopteri’nin performansını ve üstün manevra kabiliyetini izleme fırsatı buldu.

T129ATAK_RADOM

20 dakika süren gösteri uçuşunu, TUSAŞ standında gerçekleşen resepsiyona katılan, başta T.C. Polonya Büyükelçisi Yusuf Ziya Özcan olmak üzere birçok üst düzey Türk ve Polonya’lı yetkili ilgi ile izledi.

T129 ATAK Helikopteri, Polonya Tanıtım Turu’na 28 Ağustos 2015 tarihinde Varşova – Babice Havaalanı’ndaki Polonyalı yetkililer ve basına özel yapacağı uçuş gösterisi ve 01-04 Eylül 2015 tarihleri arasında Kielce’de gerçekleşecek MSPO Fuarı’nda statik alanda sergilenerek devam edecek.

T129ATAK_RADOM_3

T129 ATAK Hakkında:

Taarruz ve Taktik Keşif görevleri için çok amaçlı olarak tasarlanmış olan yeni nesil T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına uygun şekilde; motor, aktarma organları ve kuyruk pallerinin değiştirilmesine ilave olarak, milli aviyonik, elektro-optik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmiştir. Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilen ve ağırlık-güç oranında sınıfında en iyiyi sergileyen T129 ATAK Helikopteri, dünyanın en etkin taarruz helikopteri olma unvanını da elinde tutmaktadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.