TUSAŞ BOMBARDIER C serisi FTE teslimatlarına başladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Bombardier C Serisi uçakları için montajını tamamladığı “İlk CS100 Kanat Sabit Firar Kenarı (Fixed Trailing Edge-FTE)”nı 19 Ağustos 2014 tarihinde tesislerinde düzenlediği tören ile Bombardier firmasına teslim etti.

Yakıt tasarrufu, çevreci enerji tüketimi gibi özellikleriyle fark yaratan C Serisi uçaklardaki FTE’i tek kaynak olarak üreten TUSAŞ’ın tamamladığı ilk FTE Bombardier Belfast tarafından kanada entegre edilerek Montreal’deki nihai montaj hattına sevk edilecek.

TUSAŞ’ın Ankara, Kazan’daki modern tesislerinde gerçekleştirilen törene aralarında Bombardier Belfast Genel Müdürü Michael Ryan; Tedarik ve Üretim Başkanı Stephen Cowan ile TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Ortak Hizmetler Grup Başkanı Bekir Ata Yılmaz, Yapısal Grup Başkanı Naki Polat’ın da bulunduğu birçok üst düzey yetkilisi katıldı.

Program, C Serisi için üretilen FTE ile TUSAŞ’ın savunma ve havacılık alanlarında, uluslararası platformda kabul gören başarılarına bir yenisinin daha eklenmesinin yanı sıra, FTE montajının gerektirdiği üretim kabiliyetlerinin TUSAŞ kabiliyetlerine eklenmesi ve birçok Türk firmasından Yardımcı Sanayi olarak destek alınarak bir misyonun yerine getirilmesi açısından da önem taşımakta.

TUSAŞ, seri üretim fazına geçildiğinde; Belfast’ta oluşturulan kanat montaj hatlarına ayda 10 adet FTE sevk edecek.

_DSC1700

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.