Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından başlatılan “Kentsel Alanda Yüksek Çözünürlüklü True Ortofoto Üretimi Projesi” nin tanıtımı, Genel Müdürlüğün Esenboğa hava alanında bulunan hangarında yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, ‘Gerçek (True) Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretimi’ projesi kapsamında Esenboğa Havaalanı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Uçak Hangarında gerçekleşen programa katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, proje kapsamında açıklamada bulundu. Türkiye’nin 30 yıl öncesinde kendi projesini ve imkanlarının olmadığını ifade eden Güllüce, proje kapsamında artık her şeyin görülebileceğini belirtti.

Muğla ve Bodrum’daki kıyı talanını karşı operasyon yapmak için hazırlıkların yapıldığını ve cezasız kalmayacağını ifade eden Güllüce, şunları söyledi:

“Muğla’da, Bodrum civarında canı isteyen istediği oteli, binayı yapmış, istediği şekilde kıyı falan dinlememiş onlarlar ilgili yargı da ama eninde sonunda yıkacağız. Kıyı talanını onların yanına bırakmayacağız. Ama bu yapılırken fark edilebilseydi. Bu çalışmayla, Bodrum’daki, Muğla’daki kıyı talanı gibi talanlar daha yapılmaya başlanırken kamu tarafından fark edilebilecek. Buna çanak tutan belediyeler, İçişleri Bakanlığımız, devletin güçlü elini uzatacak ‘sen nasıl belediye başkanısın’ diye yargı ile birlikte soruşturmayı açacağız. ‘Param yok ihale yapamıyorum’ numaralarını da biz yemeyiz. Paran yoksa da orayı yıkabilirsin. Şuanda işgallere belediye tarafından göz yumuluyor. Bu proje yapıldıktan sonra o belediyeler isteseler de kaçak bina yaptıramayacaklar.”
Gerçek (TRUE) Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretimi” projesi
‘Gerçek (True) Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretimi’ projesi DASK tarafından ihalesi yapıldı. ‘Gerçek (True) Ortofoto ve Coğrafi Veri Üretimi’ projesi; planlama, projelendirme, kentsel dönüşüm, şehirleşme, belediye hizmetleri, kaçak yapı takibi, karar destek, afet planlaması, acil durumlar gibi çalışmalara etkinlik ve hız kazandıracak. Coğrafi Bilgi Sistemler Müdürlüğü tarafından teknik koordinatörlüğü yürütülen Türkiye’ye genelinde özellikle şehirleşme alanlarında, kıyı bölgelerinde, sosyal, kültürel, sanayi ve turizm alanlarında, il, ilçe ve beldeleri kapsayacak şekilde yaklaşık 40 bin kilometrelik alanı kapsayacak. Proje; yüksek çözünürlü, ortofoto görüntülerden oluşmasının yanında yol ve bina sayısallaştırmaları yapabilecek.

(Hamle Gazetesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.