Emekli hava yolu pilotu Coşkun Yılmaz, anılarını ve gözlemlediği olaylara dair yorumlarını sizinle paylaşıyor.

Analar doğururken bunu mu düşünecekler, asla düşünmezler, niye sağlıklı olsun, bahtı açık olsun, bir de onlara göre tehlikeli meslek, Doktor, öğretici, hakim, mühendis olsun isterler, doğru, ama gel gelelim benim gibi bazıları nereden kapılır, niye heveslenir, pilot olurlar. İşte sorun burada başlıyor, tarifeli hava yolu belli uçuş saati ve onunla ters orantılı iniş adedine göre uçar, bu aşılırsa gittiği yerde kalır, istirahate çekilir, sebebi yorgunluk, dikkat dağılması, riskin artmasıdır, uluslararası havacılık kurumları bunları tespit etmiştir ve kesin uyulmasını ister ve de takip eder.

Peki ya charter, uçak kiralıktır, yerde kalmaması lazım, iyi de o kadar ekibin var mı, nerede aman masraf olmasın. Ekip, gerek yer ve gerekse uçuş ekibi kıtı, kıtına denk getirilir, sivil havacılık kurumu her ne hikmetse kuralları esnetir de, esnetir, akşam 8 kontak açılır, sabah 8 de kapatılır.

Bir sabah böyle bir şirkette vardiyadan çıkan teknik ekibi gördüm, dehşete kapıldım, sordum “hayrola” 12 saatmiş vardiya.

Aman fren yapmayın fren sistemi pahalı duydum bunu, peki uçak nasıl duracak, yeni bir teknik, benim bilmediğim herhalde, ayrılana ödeme yapılmaz, para lazım patrona, oysa uçuş kuralları KANLA YAZILMIŞTIR.

Uçuş emniyetinin pahalı olduğunu düşünüyorsan, bir de kazayı dene derler, her ay gelen dergileri, olayları, kazaları okudukça gerçekten neşem kaçıyordu, zira uçakta ki en zayıf halka İNSANDI.

Gel de anlat.

Coşkun Yılmaz, 1961 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra, Türk Hava Kuvvetleri’nde av-bombardıman uçağı pilotluğu yapmıştır. Türk Hava Kuvvetleri’nde görev yaptıktan sonra Türk Hava Yolları’na geçen Yılmaz, askeri ve sivil uçuş hayatında çeşitli tiplerde uçaklar ile 34 yılını gökyüzünde geçirmiştir. F-28, DC-9, Boeing 727, Airbus 310,320 ve 321 tipi uçaklarda pilotluk yapan Yılmaz, 1995 yılında emekliye ayrılmıştır. Gökyüzüne olduğu kadar denize de aşık olan Yılmaz, son 4 yıldır güney kıyılarımızda yelkenli teknesinde yaşıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.