Tarsus’ta yüksek öğrenimi geliştirmek amacıyla yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla istişare toplantısı yapıldı. Toplantıda “Tarsus Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi”nin kurulması için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği kaydedildi.

Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu katıldılar.

Toplantıda öncelikle Tarsus’ta halen öğretim veren Teknoloji Fakültesi, Tarsus Meslek Yüksek Okulu ve Tarsus Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulları’nın son durumu ele alındı. Öğretim üyesi eksikliği nedeniyle aktif olmayan bölümlerin bazılarının eksiklerinin tamamlanarak açıldığı, bazı bölümlerin ise ikinci öğretimlerinin faaliyete geçirilerek öğrenci sayısının arttırıldığı belirtildi.

Önümüzdeki dönemde üç bölüm daha açılarak öğrenci alımına başlanacak. Yeni bölümlerin kurulması ve pasif durumda olan bölümlerin aktif hale getirilmesiyle birlikte Tarsus’ta öğrenim gören öğrenci sayısı son dönemde önemli oranda artırılacak.

Mevcut fakülte ve yüksek okullarımızın kullanılmayan kapasitelerinin aktif duruma getirilmesinin yanı sıra; Tarsus’ta kurulması planlanan “Tarsus Havacılık Ve Uzay Bilimleri Fakültesi” nde hazırlıklar son onay aşamada olduğu belirtildi.

Onay tamamlandıktan hemen sonra kurucu dekan atamasıyla birlikte bina yapımı aşaması başlayacak. Bu fakültenin bürokratik işlemlerinin en kısa zamanda tamamlanabilmesi için konu hep birlikte takip ediliyor.

Toplantıda Rektör Çamsarı, Tarsus’ta ayrıca yeni bir işletme fakültesi kurulacağının müjdesini verdi. En kısa zamanda tamamlanmak üzere bu konuda da hazırlıklar sürdüğü kaydedildi.

Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin yanı sıra İşletme Fakültesinin de planlanmasıylaTarsus’ta yüksek öğrenimdeki gelişmeler memnuniyet verici. Tarsus’ta yüksek öğretimin geliştirilmesi ve yeni fakülteler kurulması için yürütülen çalışmalarüniversite, kamu ve yerel yönetimler ile sivil toplumun samimi işbirliği ile devam ediyor.(tarsusakdeniz.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.