Geçtiğimiz hafta Alanya’da bir dizi ziyarette bulunan Tataristan ve Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti iş çevrelerinin oluşturduğu heyetin bölgeye yönelik yapacağı çalışmalar netleşmeye başladı

TÜRKİYE ve Rusya arasındaki ilişkiler her yıl daha güçleniyor. Kültürel ve ticari ilişkiler sadece hükümet düzeyinde değil, aynı zamanda şirketler ve özellikle insanlar arasında gelişiyor. Önemli olan hükümet düzeyinde varılan anlaşmaların, hızlı bir şekilde somut projeler ve işletmeler arasındaki anlaşmalara çevrilmesi. Bu amaçla Tataristan ve Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti’nden Alanya’ya geçtiğimiz haftalarda bir heyet geldi.
Tataristan Cumhuriyeti temsilcileri: Tataristan Cumhuriyeti’nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Derneği Başkanı Haydar Halliulin, Tataristan’daki Türk şirketi “Harika Ev Emlak Co.” Temsilciliğinin Müdürü ve İş Kadınları Uluslararası Kongresi başkan yardımcısı Güzel Sabirova.
Karaçay-Çerkez Cumhuriyeti temsilcileri: Altın Meydanı Kültürel ve İş Hayatının Merkezi Uluslararası Dergisi Kurucusu ve Genel Müdürü Raşıd Erkenov, “Aişe” Ticaret Merkezi Müdürü Azret Ali Kubayev, Karaçay-Çerkez “Sevinç” Restoran’ın Müdürü Amina Erkenova.  Misafirler “Harika Ev Emlak Co.” Şirketi? daveti üzerine Alanya geldi. Türk tarafının temsilcileri: “Ev Zen” mobilya mağazalar zinciri ve “Ev Restoran”ın sahibi Sayın Cengiz Topal, Turizm Su Sporları Geliştirme Kamu Kurumlarını Destekleme Derneği (TUSKAD) Başkanı Avukat Mehmet Tığlı, “Harika Ev Emlak Co.” Şirketin Stratejik Geliştirme Müdürü Vladimir Donchuk ve Finansman Müdürü Liudmila Berezina. Sayın Kaymakam Erhan Özdemir’i makamında ziyaret ederek, Tataristan ve Karaçay-Çerkez işadamlarının Alanya işadamlarıyla olası işbirliği hakkında konuşuldu. Heyet üyeleri, Kaymakam Özdemir nezdinde Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi ve Alanyalı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesinden duydukları memnuniyeti söylediler ve Türk halkının bu doğru kararının ekonomiğin daha da büyümesine, diğer ülkeler ile kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesine yol açacağı inancını dile getirdiler.
Alanya yabancı yatırımcı ve girişimciler için daha cazip hale geliyor. Özellikle ilgi çekici olan gayrimenkul, mobilya üretimi, gıda üretimi ve turizmdir. Alanya-Gazipaşa – Kazan Havaalanı direkt uçuşun açılması önerilmişti. Aynı zamanda popüler uluslararası “Golden Plaza” dergisinde Alanya’nın ilginç tarihi ve modern yaşamı hakkında makale yayınlanmasına, Alanya gelişimi için bölgenin yöneticilerinin yeni kent projeleri ve başarılı işadamları hakkında da dergide bilgiler yayınlanmasına karar verildi. Genel olarak Türkiye’nin ve özellikle Alanya için detaylı bir tanıtım programı geliştirildi. Şimdi Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesi için kullanılması gereken elverişli siyasi durum var. Kaymakam misafirlere belirli projeler ve girişimleri destekleyen güvence verdi.
Ayrıca görüşmeler Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ALTSO) Mehmet Şahin’in ofisinde yapıldı. Burada Alanya, Tataristan ve Karaçay-Çerkez iş çevreleri arasındaki iş ilişkilerini geliştirmek için yol tarifi incelendi. Görüşmeler yapıcı ve samimi bir atmosferde gerçekleştirildi.
Sayın Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim’i ziyaret ile görüşmeler tamamlandı. Medya kullanımı vasıtası ile enternasyonalizm ve dostluk ruhu içinde kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için bir proje hazırlandı.
(Yeni Alanya)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.