Sani Şener : ”Malezyalı ortak ile birlikte Güney Asya’da yatırımlar yaparak büyüyebiliriz.  ”

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki Limak hisselerini alan TAV’ın Ceo’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı’na yeni bir terminal projeleri olduğunu kaydetti.

Bloomberg televizyonuna konuk olan TAV Ceo’su Sani Şener, Sabiha Gökçen hamlesine ilişkin soruları cevapladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın her zaman radarları içinde olduğunu vurgulayan Şener, Limak’tan önce diğer ortak Hintli GMR’yi almak istediklerini kaydetti.Limak hisselerini aldıklarını ancak Malezyalı ortağın ön alım hakkı olduğunun altını çizen Şener, satın alma sürecini şöyle anlattı:  “  Malezyalı ortak Hintli ortağın hisselerini alınca yüzde 60 paya ulaştı. Biz de Limak’a ulaştık. Bizzat ben aradım. Bize satar mısınız dedim. Oturduk fiyatlarda anlaştık. Pazar günü satış anlaşmasını imzaladık. Anlaşma Malezya’ya gidiyor. Malezyalılar ön alım hakkını kullanmazsa ve rekabet kurulu da onay verirse yüzde 40 ortaklıkla yönetime devam edeceğiz” dedi.

Limak ile konuştuktan sonra Malezyalılarla temasa geçtiklerini belirten Şener,  “ Nezaketen söylemek lazım. Zaten çok iyi tanıyoruz. Onlar da bizim gibi sadece havalimanı işletiyorlar.  Malezyalı ortak ile birlikte Güney Asya’da yatırımlar yaparak büyüyebiliriz. TAV’ın yüzde 38 ortağı Fransız şirket. Batının en büyüğü ile doğunun en büyüğü ile ortağız. Biz bayrak taşıyıcısı havalimanı işletmecisiyiz. Gururluyuz.  Bu şirketlerin yurtdışında bıraktığı imaj çok önemli” diye konuştu.

Şener Sabiha Gökçen Havalimanı’na ilişkin projelerini de şöyle sıraladı:

“ Lİmak havalimanını buraya kadar getirip biz de bu fiyatı verdiğimize göre iyi iş yapmışlar. İkinci pist yapılacak. İhalesi yapıldı. Kapasitesi doldu. İkinci pistle ciddi büyüme olacak. O büyümeyle İstanbul da rahatlayacak. Biz Atatürkte yatırıma devam ediyoruz. DHMİi apronda yeni park alanları yapıyor. Sadece terminal kapasitesi değil hava tarafı da önemli. Bunların uyuşması gerekiyor. Park yeri sıkıntısı vardı. Bu yüzde 50 artırılıyor. 43 ilave park yeri olacak. Bu ciddi rahatlatacak. THY kargo binasını yapınca o kargo yerine 4 köprü daha yapıyoruz.  Transit yolcu artınca terminalin hava tarafı dar kaldı. Oraya da çözüm buluyoruz. Atatürk Havalimanı’nda son ana kadar yatırımlar devam edecek. İSG’e gerekirse biz ikinci bir terminali de mutlaka gündeme getiririz . Finansal planımıza bunu monte ettik.

Atatürk Havalimanı’na izin alıp gelemeyen havayolları var. Bunlar  Sabiha’ya gitmek istemiyor. Ama biz bunları getireceğiz. Onlara kolaylıklar yapacağız. Bizi tanıyorlar. Ciddi değişiklikler yapacağımıza inanıyoruz.”

(Airporthaber)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.