Geçen yıl mayıs ayında Vatan  gazetesinden Murat Çelik’in sorularını yanıtlayan  Akfen ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ‘Üçüncü havalimanının yanı sıra Kanal İstanbul Projesi’ne de giriyoruz. Kanal İstanbul’da ortağımız Filistinli CCC firması’ demişti.

3’üncü havalimanı ihalesini alamayan TAV’ın hedefinde bu yıl KANAL İSTANBUL projesi var. Çelik’in  havalimanı ihalesinden başka hedefleriniz mi var sorusuna,’ Evet, ondan bile daha büyük hedef.Kanal İstanbul Projesi’ne de girmeye karar verdik. Hatta başvurumuzu bile yaptık.” dedikten sonra sözlerini şöyle  tamamlamıştı.

” TAV’da biliyorsunuz Fransız ortaklarımız var. Kanal İstanbul için TAV’ın ortağı CCC olacak. Abu Dabi, Oman (Umman) ve Tripoli (Trablus/Libya) havalimanı projelerinde de birlikte çalıştığımız ve çok başarılı işler yaptığımız bir firma CCC. Atina merkezli Filistin sermayesi. Tam bir dünya devi ve TAV olarak CCC ile birlikte çalışmaktan çok mutluyuz. Halka açık olmayan TAV İnşaat ile CCC ortaklığı olarak talibiz Kanal İstanbul’a.”

Rus, Çinli ve İtalyanlar ilgileniyor 

TAV’ın ortağı CCC ile süreci yakından takip ederken Kanal İstanbul ile yerli ve yabancı birçok şirketin yakından ilgilendiği öğrenildi.

Dünya gazetesinden Meltem Gündüz’ün haberine göre,Kanal İstanbul ile yerli ve yabancı birçok şirketin yakından ilgilendiği öğrenildi. Panama Kanalı’nı yapan MWH Global ve Çinli birçok şirketin ihaleye ilgi duyduğu ifade edilirken, TAV’ın ortağı CCC ile süreci yakından takip ettiği vurgulandı. Rus ve İtalyan firmalar ile de bazı ön görüşmelerin yapıldığı, hatta İstanbul’daki deniz trafiğine çözüm için büyük bir Rus firmasının kanalın inşasını üstlenebileceğini ilettiği  belirtildi.

Güzergah yakında açıklanacak 

Kanal İstanbul Projesi, güzergahının açıklanacağı tarihten itibaren gayrimenkul piyasasına büyük hareketlilik getirecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul’un güzergahı açıklanmadı fakat projenin yer alacağı tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı. Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün 3 alternatif bölge olarak öne çıktığı projede, bu rotanın seçilmesinin en önemli nedeni, kanal aksında yer alan arazilerin yüzde 80’e yakınının hazineye ait olması. Projenin yerinin şu an tam olarak belli olmadığını belirten yetkililer, “En kısa yol, en uygun yer neresidir araştırıyoruz. İstanbul Boğazı’na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz. 1-1,5 ay içinde güzergahı netleştireceğiz” dedi.

Günde 150 gemi geçecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul büyük ses getirmişti. Kanal İstanbul ile iki yarımada ve bir ada oluşacak. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, sönmüş maden ocaklarında ve kanalın kapatılma noktasında kullanılacak. Proje ile boğaz trafiğinin de son bulması hedefleniyor. Kanal İstanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor. (BH)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.