TAV Havalimanları, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde 9,17 olan kurumsal yönetim notunu 9,41 seviyesine çıkarttı. Dünyanın lider kurumsal yönetim derecelendirme kuruluşlarından ISS Corporate Services, TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim notunu 10 üzerinden 9,41 olarak açıkladı.

Dünyanın en saygın bağımsız kurumsal derecelendirme şirketlerinden ISS Corporate Services, TAV Havalimanları’nın kurumsal yönetim derecelendirme notunu 9,41’e çıkardı. TAV Havalimanları Holding bu not ile birlikte, 48 şirketin yer aldığı Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi’nde ikinci sırada yer aldı.

TAV Yatirimci İliskileri Direktoru Nursel IlgenTAV Havalimanları Yatırımcı İlişkileri Direktörü, Nursel İlgen, 2014 yılında edilen kurumsal yönetim notunun 2013 yılına kıyasla yukarı yönlü revize edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Bu yıl şirketimizin kurumsal yönetim derecelendirmesi altıncı kez yapıldı ve TAV Havalimanları bu derecelendirme ile notunu bir kez daha yükseltmiş oldu. Böylece, kurumsal yönetim alanında Türkiye’nin en güçlü şirketlerinden biri olma geleneğimizi devam ettirirken elde ettiğimiz başarıların sürdürülebilirliğini de tekrar gözler önüne sermiş olduk. Yedi ülkede toplam 14 havalimanı işletiyoruz. Operasyonlarımızla başta havalimanlarını işlettiğimiz kentler olmak üzere bulunduğumuz yakın coğrafyalara önemli katkılar sağlıyoruz. Doğrudan ve dolaylı olarak ekonomik, sosyal ve çevresel fayda peşindeyiz. Bu nedenle şirketimizin tüm faaliyetlerinde hem sürdürülebilirlik hem de iyi kurumsal yönetimi şirket kültürümüzün önemli bir yapıtaşı olarak görüyoruz. Bu yıl da bu alandaki başarımızın objektif kriterler doğrultusunda tescil edilmesi bizi çok mutlu etti” dedi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) konuya ilişkin ilke kararı çerçevesinde; TAV Havalimanları’nın pay sahipleri, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık, menfaat sahipleri ve yönetim kurulu alt başlıkları altında yapılan ağırlıklandırılmış değerlendirme sonuçları şöyle gerçekleşti:

Alt Kategoriler Ağırlık Alınan Not Tahsis Edilen Not
Pay Sahipleri 93,05 93,05 9,30
Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık 96,83 96,83 9,68
Menfaat Sahipleri 91,72 91,72 9,17
Yönetim Kurulu 94,08 94,08 9,41
Toplam 94,15 94,15 9,41
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.