TAV Havalimanları, havalimanı işletmeciliği alanındaki bilgi-birikimi ve tecrübesini bünyesindeki uzman kadroyla oluşturduğu Operasyon Hazırlık ve Havalimanı Transferi, ORAT çalışmasıyla farklı havalimanı projelerine taşıyor. Havalimanı devir alımı ve işletmeye başlama süreci entegrasyonunu yöneten TAV ORAT, Medine Havalimanı’nın yeni terminalinin devreye alınması için ilk uygulamasına başladı.

 

TAV Havalimanları faaliyet gösterdiği 13 havalimanında edindiği bilgi birikimi ve deneyimi, devir alımı ve işletme başlangıcında uyum süreci ihtiyacı bulunan farklı projelere de aktarmak üzere Operasyon Hazırlık ve Havalimanı Transferi alanında hizmet vermeye başladı. TAV ORAT ekibi bu kapsamda ilk projesine TAV’ın da yüzde 33 ortaklığı bulunan Suudi Arabistan’da bulunan ve resmi açılışının 2015 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilmesi planlanan Medine Havalimanı’nda başladı. TAV ORAT ekibi, havalimanının yeni sistemleri ile binanın devir alınmasından, personel alımı ve eğitimlerine, işletme prosedürlerinden hizmet sözleşmelerinin yapılmasına kadar tüm süreçleri takip ederek projeye uygun bir yapının oluşturulması çalışmalarını üstlendi.

 

TAV İş Geliştirme ve Strateji Direktörü Serkan Kaptan ,“TAV Havalimanları olarak, bugüne kadar portföyümüze kattığımız tüm havalimanlarının devir alımı ve işletmeye başlanma süreçlerini şirketimizde görev yapan ve sektörde farklı alanlarda uzmanlaşmış çalışanlarımız ile yürütüyoruz. Dünya genelinde havacılık sektöründeki birçok farklı kurum tarafından havalimanı projelerine dışarıdan sağlanan ORAT hizmetini, TAV’ın bilgi birikimi ve uzmanlığı ile kendi içimizde çözümlüyoruz. Artık know howımızı sektörümüz içinde değerlendirme aşamasına geçtik. ORAT danışmanlıktan öte tüm havalimanı kullanıcılarını, yeni fiziki yapı ve operasyon metotlarına hazırlama ve ilk gün operasyonunun sorunsuz gerçekleştirilmesi odaklı bir organizasyon. TAV ORAT ekibimiz, ilk olarak Suudi Arabistan’ın Medine Havalimanı’nda çalışmalarına başladı ve başarıyla sürdürüyor. Ekip süreçte gerçekleştirilmesi gereken hizmet sözleşmelerinden, personel alımı ve eğitimlerine, kurulması gereken sistemlerden, işletme prosedürlerinin yerine getirilmesi ve takibine kadar tüm adımları havalimanı işletmecisi için çözümlüyor. Suudi Arabistan’daki diğer havalimanları ve diğer coğrafyalardaki havalimanları için görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi.

 

TAV ORAT ekibi, daha önce havalimanı inşaatında aktif görev üstlenmiş ve birçok farklı ülkede havalimanı işletmiş deneyimli profesyonellerden oluşuyor. Ekibin uzmanlık alanı kapsamında tüm havalimanı operasyonları, özellikle de hava tarafı standartları bulunuyor. Uluslararası standartlarda hizmet veren ekip, havalimanı sistem entegrasyonu hakkında danışmanlık hizmeti sunmak için gerekli bilgi birikimi ve deneyime sahip. Ekibin her bir üyesinin havalimanı operasyonlarında BHS (bagaj taşıma sistemi), PBB (yolcu köprüleri), FIDS, Prosedürler, Personel Eğitimi, İK ve Havalimanı Yönetimi gibi daha pek çok farklı alanda uzmanlıkları bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.