TAV Havalimanları’nın konsolide net kârı 2014 yılının ilk dokuz ayında yüzde 52 artışla 174 milyon avro olarak gerçekleşti. Şirketin, işlettiği havalimanlarında hizmet verdiği yolcu sayısı da önceki yıla göre yüzde 14  artış gösterdi.

TAV Grubu CEO Sani SenerTAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı M. Sani Şener, “İstanbul Atatürk Havalimanı ile yola çıkan TAV Havalimanları, faaliyette bulunduğu 14 yıl boyunca portföyüne 13 yeni havalimanı ekleyerek dinamizmini açıkça ortaya koymuştur. Büyüme politikamızı Temmuz 2014’te devraldığımız Milas – Bodrum Havalimanı iç hatlar terminali ve aynı havalimanının Ekim 2015’te devralacağımız dış hatlar terminali ile devam ettiriyoruz. Bu havalimanının turizm potansiyelini sonuna kadar kullanarak hem ülkemize hem de hissedarlarımıza hizmet edeceğiz. Ana ortağımız Aéroports de Paris ile birlikte dünyadaki en büyük havalimanı platformunu kurduk. Bu platformun teşkil ettiği küresel know-how ve iş yapma kültürü ile dünyadaki en iyi havalimanı geliştirme fırsatlarını yakalayıp kullanmak için artık çok daha donanımlıyız. TAV’ın geleneklerinde bulunan farklı kültürlerde iş yapabilme becerileri artık küresel bir ölçeğe ulaştı. 2013 yılı Aralık ayında portföyümüze eklediğimiz Zagreb Havalimanı ile birlikte ilk 9 ayda hizmet verdiğimiz yolcu sayısındaki inorganik artış yüzde 4 olarak gerçekleşti. Toplam yüzde 14’ü bulan yolcu büyümemiz bu iki havalimanı olmasaydı yüzde 10 seviyesinde kalacaktı” dedi.

İcra Kurulu Başkanı Şener 2014’ün üçüncü çeyreğinde TAV Havalimanları’nın hizmet şirketlerinin inorganik büyümesi açısından da oldukça verimli geçtiğini ifade etti: “52 binden fazla ürünü ’travel value’ konseptiyle yolcularımızla buluşturan ATÜ Duty-Free Umman Salalah ve Tunus’ta beş havalimanındaki duty-free alanlarının işletmesi imtiyazını kazandı. Böylece operasyonlarını yedi ülkede 19 havalimanına taşımış olacak. TAV İşletme Hizmetleri, Almanya’da Air France-KLM yolcularına hizmet veren 3 lounge’da hizmet vermeye başladı. Böylece primeclass markamızla sunduğumuz konforun ayrıcalığını yaşamak şimdi Almanya’nın Frankfurt, Münih ve Stuttgart havalimanlarındaki özel yolcu salonlarında da mümkün. Buna ek olarak BTA, İstanbul’un en büyük yaşam ve kültür merkezlerinden biri olan Uniq İstanbul’un yiyecek içecek alanlarını işletmeye başladı. Hizmet şirketlerimizin inorganik büyümesi önümüzdeki dönemlerde de bizim için çok önemli olacak.”

Şener ilk dokuz aylık finansal performansı da şöyle açıkladı: “2014’ün ilk 9 ayında gelirlerimiz yüzde 4 artarak 720 milyon avro, FAVÖK ise yüzde 9 artarak 327 milyon avro olarak gerçekleşti. Katı bir maliyet disiplini politikası ve güçlü faaliyet kaldıracı sonucunda FAVÖK marjımız yüzde 45.4’e çıkarak şu ana kadar elde ettiğimiz en yüksek 9 aylık FAVÖK marjını elde ettik. 174 milyon avroya ulaşan net karla şimdiden, geçtiğimiz yılsonu elde ettiğimiz karlılığın üstüne çıktık. 3. çeyrekte gümrüksüz satış segmentindeki toparlanma tamamlandı ve geçen yılın üç aylık gelirlerinin üstüne çıktık. Havaş’ta uygulamaya koyduğumuz verimlilik programı sonucunda yakaladığımız yüksek karlılık bu çeyrekte de devam etti. BTA, Cakes&Bakes ve lojistik şirketleri ile büyüme ivmesini daha da artırdı. Bu olumlu gelişmelere karşılık, İzmir’de açtığımız yeni iç hatlar terminalinin işletme gelirleri ve Ankara’da uygulamaya koyulan muhasebe politikası değişiklikleri bu şirketlerin marjlarını baskıladı.”

İcra Kurulu Başkanı Şener TAV’daki kurumsal yönetim kültürüne de vurgu yaptı: “Ülkemizde kurumsal yönetim alanında örnek teşkil eden şirketlerden biri olma hedefi bizim için çok önemli. Faaliyetlerimizi iyi bir kurumsal yurttaş olarak çevremize ve toplumumuza bütün etkilerini etraflıca gözeterek gerçekleştiriyoruz. TAV olarak, gerekli kriterleri karşılayıp Borsa İstanbul’un yeni oluşturduğu Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edilen 15 şirket arasında bulunuyoruz. Endeks, Türkiye’de uzun vadeli ve toplumsal faydayı gözeten yatırımları teşvik edecek önemli bir girişim olacak. CDP Türkiye’nin iklim değişikliği raporunda da performansı en yüksek 10 şirket arasında gösterildik. 14 yılda örnek bir dünya devi yaratan tüm çalışanlarımıza ve bize güvenen tüm iş ortaklarımız ile paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım. ”

ÖZET FİNANSAL VE OPERASYONEL BİLGİLER

(milyon avro)  9A13 9A14 % değişim 
Konsolide ciro* 693 720 4%
FAVÖK* 300 327 9%
FAVÖK marjı (%) 43,3% 45,4% 2,1 puan
Net Kâr 114 174 52%
Ortalama çalışan sayısı* 14.295 13.657 5%
Yolcu sayısı (mn) 63.631 72.263 14%
– Dış hat 36.352 41.875 15%
– İç hat 27.279 30.388 11%

Not: Bu bültendeki bilgiler TFRS Yorum 12 için düzeltilmiş ciro ve FAVÖK baz alınarak hesaplanmıştır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.