Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Başbakanlık, MİT Müsteşarlığı, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ile Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın 2015 yılı bütçeleri üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Arınç, Başbakanlık’ta oluşturulan hava taşıt havuzundaki uçak ve helikopterlere ilişkin soru üzerine, burada 34 koltuk kapasiteli “ANA”, 18 koltuk kapasiteli “CBK” ve “DAP”, 16 kişilik “ATA” ve “GAP” ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan havuza dahil edilen 8 kişilik uçağın bulunduğunu belirtti.

“Bu havuzdan cumhurbaşkanı da başbakan da ilgili başbakan yardımcıları, TBMM başkanımız ve bakanlar yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda devletin önemli hizmetlerinde kullanıyorlar” diyen Arınç, son olarak uzun menzilli bir uçağın daha geldiğini söyledi. Bazı komisyon üyelerinin bu konuya da değindiğini ifade eden Arınç, “Cumhurbaşkanımızın kullanmaya başladığı uçak, Türk Hava Yolları’na (THY) aittir, Airbus A 330 tipi uçak. Bu THY üzerine ABD’den alınmıştır. 185 milyon dolar bedelle Başbakanlık uçak havuzuna dahil edilecektir, satın alma süreci başlatılmıştır” diye konuştu. Arınç, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden kullanılan üç helikopterin de bulunduğunu  ifade etti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.