Kale-Baykar iş ortaklığı tarafından geliştirilen taktik sınıfı insansız hava aracı Bayraktar, tüm testleri geçerek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edilmeye hazır hale getirildi.

Yaklaşık 2 buçuk yıl süren çalışmanın ardından geliştirilen Bayraktar’daki yazılım, elektronik ve altyapı sistemlerinin tamamı ise Türk mühendis ve teknisyenler tarafından üretildi. Taktik sınıfı insansız hava aracı Bayraktar, Atatürk Havalimanı’nda geçen ay düzenlenen havacılık fuarı İstanbul Airshow’da, ilk kez sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü. 50 mühendis ve 40 teknisyenden oluşan 90 kişilik ekiple geliştirilen insansız hava aracı, gelecek ay TSK’ya teslim edilerek göreve başlayacak.

DÜNYADA BİR İLK

Üç yedekli uçuş kontrol sistemiyle yönetilen Bayraktar, dünyada kendi sınıfında en ileri teknolojiye sahip hava aracı olarak gösteriliyor. Üç ayrı bilgisayar tarafından kontrol edilen uçak, bu standardıyla uçuş emniyetini en yüksek seviyede tutuyor. Şu anda dünya genelinde üç yedekli uçuş kontrol sistemiyle kontrol edilen bir başka insansız hava aracı bulunmuyor. Hangardan çıktığı andan itibaren pist başına giden hava aracı, kalkış, seyir ve iniş aşamalarını otomatik şekilde gerçekleştiriyor. Frenini de otomatik sistemle yapan Bayraktar, tekrar hangarın önüne giderek sorunsuz şekilde park ediyor.

İKİ REKOR KIRDI

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile imzalanan sözleşmeye göre, 18 bin feet’ten uçması yeterli görülen Bayraktar, 14 Haziran’da gerçekleştirdiği test uçuşunda, insansız hava araçları arasında en yükseğe çıkarak Türkiye rekoruna imza attı. Uçak, toplam 6 buçuk saat süren test uçuşunda, 27 bin 30 feet yani 8 bin 238 metreye çıkma başarısı gösterdi.

Keşan Askeri Havaalanı’nda devam eden uçuş testleri kapsamında ise 24 saat 34 dakika uçuş gerçekleştiren uçak, yeni rekoruyla Türk havacılık tarihindeki en uzun uçuş süresine sahip hava aracı oldu. 5 Ağustos 2014 Salı günü saat 15.36’da otomatik kalkışını gerçekleştiren hava aracı, 18 bin feet yani yaklaşık 6 bin metre irtifada uçarak, gündüz ve gece 23 saat 50 dakika Saroz Körfezi üzerinde otomatik seyrini devam ettirdi. Uçak böylece, 24 saat 30 dakika süren uçuş sonrasında, 4 bin 43 kilometre menzil kat ederek Keşan Havaalanı’na otomatik inişini saat 16.10’da başarıyla gerçekleştirdi.

TSK’YA 6 UÇAK TESLİM EDİLECEK

TSK’ya, tüm testleri başarıyla gerçekleştirilen proje kapsamında ilk etapta altı insansız hava aracı, iki yer kontrol istasyonu, üç yer veri terminali, iki uzak görüntü terminali ve iki kamera sistemi teslim edilecek. Beş ay sonra yapılacak ikinci aşama teslimatta da, altı insansız hava aracı TSK envanterine girecek.

12 metre kanat açıklığı, 650 kilogram azami kalkış ağırlığı ve 24 buçuk saat uçuş süresine sahip Bayraktar insansız hava aracı sisteminde pist üzerinde harici radar gibi desteği olmaksızın tam otomatik taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapabilme özellikleri bulunuyor.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.