Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kurumsal havacılık organizasyonu olan Türk Hava Kurumu bir dönem kurduğu hava yolu şirketi ile iç hatlarda uçuşlar gerçekleştiriyordu.

Son dönemde adı istenmeyen olaylarla gündeme gelen Türk Hava Kurumu, bir dönem iç hatlarda uçuşlar gerçekleştiren bir hava yolu şirketinin sahibiydi. Türk Hava Kurumu’nun hava taksi işletmesi vazifesini yürüten Türkkuşu Uçuş İşletme Genel Müdürlüğüne bağlı olarak kurulan şirket “Türk Hava Taşımacılığı” adını almıştı.

Türk Hava Kurumu, hava Taksi İşletmeciliğine 1985 yılında Türkkuşu Genel Müdürlüğü envanterindeki iki adet Cheyanne III A uçağı ile başlanmış, bu faaliyet bir yıl sonra iki adet Metro 3 ve bir adet Do-28 uçaklarının Kiralanması ile genişletilerek Türk Hava Taşımacılığı (T.H.T.) kurulmuş ve yurt içinde tarifeli seferler yapılmaya başlanmıştır. Körfez savaşına kadar uçuşlarına devam eden şirket Körfez savaşı döneminde oluşan koşullar nedeniyle Türk Hava Yolları’na devredilmişti.

13 Eylül 1991 Milliyet

Türk Hava Yolları’na devredilen şirket kısa bir süre uçuşlarına ara verdikten sonra 16 Eylül 1991 uçuşlarına tekrar başlayan şirket Eylül 1993’e kadar faaliyetlerini sürdürdükten sonra faaliyetlerine son verilerek Türk Hava Yolları ile birleştirildi.

Türk havacılık tarihinin önemli bir kilometre taşı olan Türk Hava Taşımacılığı şirketi faaliyetini gerçekleştirdiği dönemde Metro 3, Do-28, An-24 ve BAe ATP tipi uçaklar ile seferler gerçekleştirmişti.

tht-turk-hava-tasimaciligi-an-24

1991 yılında Türk Hava Kurumu’nun tekrardan iç hatlarda yolcu taşımacılığı yapması ve ilerleyen süreçte bölgesel havacılığın temelini oluşturması adına dönemin Ulaştırma Bakanı İbrahim Özdemir’in isteği doğrultusunda başlatılan çalışmalar ise ne yazık ki sonuçsuz kalmıştı.

29 Temmuz 1991 Milliyet

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.