Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmanın ilk celsesi sona erdi.

Duruşmanın akşam saatlerindeki kısmında, sabah savunmalarını yapan tutuklu sanıklar Osman Yıldırım, oğlu Emre Yıldırım ve Hakan Azemoğlu ile bazı tutuksuz sanıklar, seslerinin kayıt altına alınamadığının anlaşılması üzerine tekrar savunmalarını yaptı.

Sanık Emre Yıldırım, savunmasında Azemoğlu şirketine danışmanlık hizmeti verdiklerini, onlardan da eğitim aldıklarını ifade etti ve babasına para aktarılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

“Azemoğlu şirketi Airbus’a nasıl danışmanlık yapabiliyor, nasıl ulaşıyor?” sorusu üzerine Yıldırım, “Airbus onunla değil, Hakan, Airbus ile temas kuruyor ve ‘Bu işlere yardımcı olabilirim’ diyor. Biz de maillerine yardımcı olduk ve Asay şirketi olarak Azemoğlu’nu Eurocopter’e akredite ettik” dedi.

Yıldırım, “Sen, Airbus şirketindekileri tanıyorsun. Hakan Azemoğlu temas kuruyor da sen niye kurmuyorsun?” sorusuna da “Osman Yıldırım’ın oğlu olduğum için rüşvet aldığımız zannedilebilirdi. Nitekim zannedildi de” karşılığını verdi.

Sahte fatura düzenledikleri ve Eurocopter ile rüşvet ilişkisine girdikleri yönündeki suçlamaları reddeden Yıldırım, “Eurocopter gibi firmaların çok iyi iç denetimleri vardır. Böyle bir şey olursa, Türk savcılığından önce Alman savcılığı devreye girerdi” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tutuklu 3 sanığın da adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi. Savunması alınmayan sanıkların savunmalarının gelecek celsede alınmasına karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede THK eski başkanı Osman Yıldırım’a rüşvet alma, zimmet, haksız mal edinme, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerini aklama, görevi kötüye kullanma ve sahte belge düzenlemek suretiyle Vergi Usul Kanunu muhalefet suçları isnat ediliyor. Osman Yıldırım’ın oğlu Emre Yıldırım’a ise rüşvet almak, zimmet, ve sahte belge düzenlemek suretiyle Vergi Usul Kanunu muhalefet suçlamaları yönetiliyor.(haberler)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.