Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Bahadır Gürer, Türk Hava Kurumu’ndan Vecihi Hürkuş’un eserlerini, ideallerini yaşatmak adına kurumda bulunan ilgili belge ve materyallerin gün yüzüne çıkarılması, kamuoyuyla paylaşılması, gelecek kuşaklara bu değerlerin bırakılması kapsamında yardımcı olunmasıyla ilgili  10 Temmuz’da bir mektup yazdı. 20 Temmuz’da teslim alınan mektuba bugüne dek herhangi bir yanıt verilmedi.

Açıklamada, “Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği(TVHMD) ve HÜRKUŞ ailesi adına kızı Gönül Hürkuş Şarman vekili olarak THK (T.Ta.C) Genel Başkanlığına; 10 Temmuz 2015 tarihinde gönderdiğimiz talepler öneriler ve değerlendirmeleri içeren iadeli taahhütlü mektubumuz 20 Temmuz 2015 tarihinde teslim edilmiştir.20 Temmuz’dan itibaren; bir aylık sürenin, bir ön cevap ya da yazının alındığına dair teşekkür yazısı için makul olacağı inancı ile beklediğimizi arz ve beyan ederiz.” denildi.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği(TVHMD) Başkanı Avukat Bahadır  Gürer o mektubu kamuoyu ile  paylaştı. Mektupta şu ifadelere yer verilmişti:

“Sayın Başkan Adayları, THK Genel Başkanlığına tarafımızdan gönderilen ve hala hiç bir yanıt alamadığımız yazı kendilerine yazılsaydı konu hakkında hakkında görüş ve düşüncelerini bildirmek isterler mi acaba?

Türk Hava Kurumu Genel Başkanığı

Atatürk Bulvarı No: 33
Opera / Ankara

Sayın Genel Başkan,
Türk Hava Kurumu’nun Türk Tayyare Cemiyeti (T.Ta.C.) adıyla kuruluşunda bir pilot, bir tayyareci, Vecihi Hürkuş vardı.
Kurumun kuruluş temelleri; o ve arkadaşlarının henüz 1. Dünya Savaşı’nda kaleme aldıkları nizamname ile atıldı, kuruluşu onun da büyük katkıları ile gerçekleşti.

Türk Tayyare Cemiyeti’nin tek pilot kurucusuydu. Kuruluşunda ve ilk çabalar içinde fikri, bilgisi ve emeği ile kurumun kalbinde, beyninde oldu. Kısacası ruhunda oldu.
Geçen ve değişen koşullarda; ruhunu yaşatmak için canını önerdi.
16 Temmuz 2015 günü, vefatının 46. Yıl dönümünde; bilenler, hatırlayanlar ve saygı duyanlar olarak onu anacağız, önünde diz çökeceğiz.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, Vecihi Hürkuş’un eserlerini, ideallerini yaşatmak, uçaklarını bire bir yaparak Vecihi Hürkuş Müzesi’nde sergilemek, VecihiHürkuş veri toplama ve değerlendirme merkezi kurmak amacıyla 2007 yılında kurulmuştur. Bu güne kadar 2 kitap yayınlamış, biri, Vecihi XV olan 2 uçak yapmıştır. İstanbul Kadıköy’de 6,5m yüksekliğinde Vecihi Hürkuş anıtı yapılmıştır. Üniversite ve okullarda konferanslar, genel alanlarda sergiler, medyada tanıtım, röportaj ve etkinlik programları ile görevini sürdürmektedir.

Sayın Genel Başkan;
Bilindiği gibi, Türk Hava Kurumu, kuruluşundan bu yana tarihin, materyallerin, anıların mal sahibi değil emanetçisidir. Asla keyfi davranamaz.
Ulusal anlamda ve geleceği kurmak amaçlı olmak, korumak da yetmez. Üretici olmak zorundadır.
Seçilenler, suyun başında oturmayacak, harman savurmayacak, düşünecek araştıracak, geliştirecek, çalışacak, hep çalışacaklardır.
Dönem sonlarında; genel kurula değil, Türkiye’ye, Türk halkına hesap verilecektir.

Onlar, güvenilerek emanet verilen görevlilerdir.
Bu nedenle; her yaptıklarının ve her yapmadıklarının hesabını vermek zorundadırlar.
Emanetleri; her an hizmete, Türk ve dünya havacılarına, halka sunmak, onları korumak, kollamak ve paylaşmak için muhafaza etmek görevindedir.

Vecihi Bey, Türk havacılığına bir güneş gibi doğmuştur.
Havacılık yaşamında hiç duraksama olmasa da en yoğun çalışma ve üretme yılları, Türk Tayyare Cemiyeti’nde geçmiştir. Kurum için herşeyini feda etmeyi göze almış, feda etmiştir. Karşılığını almamıştır ayrıca; karşılık için hiçbir şey yapmamıştır.

Kurum; varlığında Vecihi Hürkuş’un değerini bilerek; öğrenmek ve bilgi – belge açlığındaki gençlere, öğrencilere, araştırmacı ve yazarlara, kurumlara, kişilere bu hizmeti vermelidir.
Bu, görevinde başarı ile geleceğe ulaşmak anlamındadır.
Türk Hava Kurumu; bu günden geriye doğru sadece, 1 yıl, 5 yıl, 10 yıl, 20, 30 yıl içinde; Vecihi Hürkuş hakkında ne planladığını, ne uyguladığını ve uygulama sonuçlarının nasıl değerlendirdiğini sorgulamalıdır.

Bilinen; vefatının 40.yılında Ankara Cebeci Asri Mezarlığına, kabri başındaki anma toplantısına bir çelenk göndermesidir.

Kurum; değerlendirme yaparak, Vecihi Hürkuş’a hakkı olan değeri verir ya da onu yok saymaya devam eder.
Bu nedenle;
Türk Hava Kurumu’nun bunun farkında olması sağlanmalıdır. Anlamaya ve öğrenmeye yarar sağlayacak çalışma önerilerimizi sunmak istiyoruz.
Önce ulusal ölçekte sonra uluslararası ölçekte Sivil Havacılık ve Vecihi Hürkuş konulu bilimsel çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalara öncülük yapmak çabası, Türk Hava Kurumu’nun da güncellenmesine, dinamik yapı ve ruha kavuşmasına, bilimsellik yoluna girmeye başlamasına neden olabilir.

Sayın Genel Başkan,
Bu çalışmalar, geçmişten geleceğe emanetçisi olduğunuz Türk halkına ait verilerin (fotoğraf, film, belge, materyal ve bilgi) tozdan, nemden, ısıdan, ihmal ve kötüniyetli davranışlardan kurtulmasını sağlar.

Kimbilir nerelere, kimlere giden veri asıllarının gerçek sahibine, millet adına kuruma dönmesine imkan verir.
Bu verileri haksız, hukuksuz ve hatta suç oluşturan biçimde ellerinde bulunduran ya da saklayanların korkulu rüyası olur.
Arşive, girmemiş verileri, hak sahibi olarak elinde bulunduran ve güvenerek bağışlarını yapacak yer bulamayanların yuvası olur.
Kağıt üzerinde başlayıp orada kalan, bir adımı atılıp çakılan projeler yerine, Türk sivil havacılığında odaktan kenara kayan, neredeyse tutunacak yer bulamayan, halkımızın inanmadan, kerhen var saydıkları kurumun küllerinden doğması için; akıl, emek ve irade ile yola çıkılabilir.

Türk Tayyare Cemiyeti / Türk Hava Kurumu içindeki Vecihi Hürkuş ile ilgili her şey önce Türk halkının ve havacılarındır. Bunları bilmek, görmek ve paylaşmak ise hem hakları hem de görevleridir.
Türk Hava Kurumu’nun bunu yapmasını talep ediyoruz.
Kurum bunu yapmıyorsa ya da yapamıyorsa, Vecihi Hürkuş ailesi ve Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği bunu yapmak için hazırdır.

Kurumda, Vecihi Hürkuş ile ilgili tüm verilerin asıllarının ya da yüksek nitelikli elektronik kopyalarının aile ve Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ne, yukarıdaki anlayışla görevlerini yerine getirmek üzere verilmesini,
THK arşivinin açılmasını, arşivde araştırma ve inceleme yapılmasının sağlanmasını
Türk Halkı adına,
Vecihi Hürkuş varisleri ve TVHMD olarak talep ediyoruz.
Saygılarımızla,”

Bahadır Gürer
Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı,
Vecihi Hürkuş’un kızı Gönül Hürkuş Şarman vekili
Avukat

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

  1. Mantıklı ve haklı talep karşısında THK yönetiminin acilen gerekli çalışmayı başlatması gerekmektedir. Bir havacılık araştırmacısı ve THK gönüllüsü olarak her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğumu belirmek isterim. Saygılarımla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.