Birçok havacılık sevdalısının isim olarak bildiği ama tam olarak nasıl çalıştığını bilmediği Thrust Reverser (T/R) sistemini emekli uçak teknisyeni Naci Püskülcü açıklıyor.

Jet uçaklarının iniş sonrası, mümkün olan en kısa zamanda yavaşlatma ve kısa mesafede tekerlek frenlerini aşırı kullanmadan durdurulabilmesi için, etkin bir sistemdir.

Motorların egzoz çıkışları kapatılarak, egzoz gazı akışının yönü 40-60 derece değiştirilerek, ters yönde bir kuvvet oluşturulur, buda uçakta frenleme sağlar.

Thrust Reverser

 

Motor egzozları uçak ve motor tipine göre hidrolik veya pnömatik pistonların sağladığı güçle hareket eden yarı küresel kepçelerce kapatılır. Bazı tiplerde T/R kepçeleri egzoz içinde bazı tiplerde ise egzoz dışında ve sonunda yer alır.

Thrust Reverser2

Kumandası uçaklarda gaz kollarının üzerindedir, T/R’ler açıldığında motorlara ortalama Take Off gazının %40’ı oranında gaz gönderilir. Sistem, ancak uçak yere indikten ve her üç iniş takımı yere bastıktan sonra T/R’lerin açılmasına izin verir.

Thrust Reverser3

Dünya Havacılık Tarihinde 4 Aralık

4 Aralık 1894 : Alman meteorolog Arthur Berson; balon ile 9155 metre havalandı.

TB

4 Aralık 1938 : Miles M-18 ilk uçuşunu yaptı.

TB2

4 Aralık 1944 : Bristol Brigand ilk uçuşunu yaptı.

TB3

4 Aralık 1945 : de Havilland Sea Vampire Mk 5, gemiye inip kalkan ilk jet oldu.

TB4

4 Aralık 1950 : Pan American World Airways’a ait  Boeing 307 ile Los Los Angeles-Honolulu arası 7 saat 20 dakikada uçularak dünya rekoru kırıldı.

TB5

4 Aralık 1952 : Grumman S-2 Tracker İlk uçuşunu yaptı.

TB6

4 Aralık 1958 : Baade B-152 V1 Prototip İlk uçuşunu yaptı.

TB7

4 Aralık 1961 : Amerikan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi; ABD Başkanları Roosevelt ve Truman tarafından kullanılan Douglas C-54′ halkın ziyaretine sundu.

TB8

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.