Avrupa Havayolları Birliği  ‘Havacılık Liderlik Zirvesi ’16 -17 Ekim tarihlerinde Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da gerçekleştirildi. Zirveye  Türk Hava Yolları CEO’su ev sahipliği yaptı. Yanı sıra AEA havayolu üyeleri, AB politika yapıcılar, düzenleyiciler ve temel havacılık sektörü temsilcileri CEO’lar olayın bir parçası oldu ve güncel havacılık konuları tartıştılar.

Avrupa Havacılık Derneği’nin düzenlediği 2014 Liderlik Zirvesinde söz alan THY Genel Müdürü Temel Kotil, THY’nin 160 ülkede, 620 destinasyonla büyümesini sürdürdüğünü anlattı.

Geleceğe yönelik büyük yatırımlar yaptıklarını belirten Kotil, şunları kaydetti:

“73 milyar dolar değerinde yatırımımız mevcut. 370 bin doğrudan istihdam sağlıyoruz. Bu sektörde ve bizim kurumumuzda farklı etkileşimler mevcut, biz ekonomiyi birbirine bağlıyoruz. Eğer 5 yapıyorsak bunu 25 yapıyoruz, 10 yapıyorsak 50 yapıyoruz bunu. Yani iyi bir şirketiz ve ekonominin katlanarak büyümesi için daha çok çaba sarf ediyoruz. Ve biz Avrupa’yı dünyaya bağlıyoruz, bunu açıkca söyleyebilirim.”

Geleceğin havacılık için parlak olduğunu belirten Kotil, “Önümüzdeki 90 yılda 2 milyar insanın daha seyahat etmesini sağlayabileceğiz. Yeterince teknolojimiz ve ekipmanlarımız var. Yani gelecek açık. Asya’ya da geçebileceğiz, Asya da büyümekte, güçlenmekte… Asya’yı takip etmeliyiz. Maalesef Avrupa yeterince büyüme kat etmiyor ama İstanbul büyümekte…” diye konuştu.

Ebola salgını da gündeme geldi

THY Genel Müdürü Temel Kotil, Brüksel Havayolları Genel Müdürünün bu sabah Afrika’dan gelerek kendilerine Ebola konusunda brifing verdiğini söyledi. Kotil, “Bu görüldüğü kadar kötü birşey değil. Tabiki bulaşınca öldürüyor. Ancak son aşamasında oluyor” dedi. Tedbirlerin alındığını belirten Temel Kotil, Afrika’nın geleceğinin parlak olduğunu ve Afrika’da  42 noktaya uçuş gerçekleştirdiklerini  ”  ifade ederek ”Afrika’dan gelenlere de havaalanında kontroller yapılıyor, uçakta tedbirler var. İnşallah yakında ilacının  da bulunacağını”   kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.