THY Genel Müdürü Temel Kotil, Antalyalı turizmcilerin uzun yıllardır peşinde koştuğu bazı merkezlerinden direkt seferler konusu ve THY´nin geleceğe dönük projeleri ile yolcuların  yaşanan rötarlardan kaynaklanan  sıkıntıları hakkında konuştu.Genel Yayın Yönetmenliğini  gazeteci Mevlüt Yeni’nin yaptığı, Antalya merkezli haber portalı MY Gazete’nin Yayın Danışmanı ve Almanya Temsilcisi Joachim Hauck’unl Kotil ile yaptığı o röportaj:

Antalya´dan yurtdışına doğrudan seferler için ne gibi programınız var?Halihazırda, büyük bir memnuniyetle icra ettiğimiz Antalya-Moskova uluslararası tarifeli yolcu seferlerimiz var. İlerki dönemde tabii ki farklı değerlendirme ve sürprizlerimiz söz konusu olabilir.

Antalya ile Anadolu kentleri arasında (İstanbul ve Ankara aktarmaları olmadan) direkt uçuşlar planlıyor musunuz?

Global bir network taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları, tüm dünyadan yolcu transferini ‘topla-dağıt sistemi’ olarak ifade edilebilecek “hub&spoke” esasına dayalı olarak gerçekleştiriyor. Yani 257 seferi sayesinde tüm dünyayı İstanbul merkezi ile irtibatlandırmış oluyor. Şu anda 214 dış hat ve 43 iç hat seferimiz mevcut, bu sayı her geçen gün artıyor. Günümüzde tüm noktaları direkt seferlerle birbirine bağlamak hiçbir havayolu için mümkün değil ve tüm global network taşıyıcıları bahsedilen sistemi kullanıyor. İç hat sefer bağlantılarımızda İstanbul´un yanı sıra Ankara merkezimizi de kullanıyor ve tüm dünyayı olduğu gibi tüm Türkiye’yi de birbirine bağlamış oluyoruz. Sonuçta, Antalya ile Anadolu kentleri arasında direkt uçuşlar yakın zaman için söz konusu olmamakla birlikte, Antalya´nın büyüklüğü ve önemi dikkate alındığında her zaman için değerlendirilebilecek bir alternatif teşkil ediyor.

THY bir dünya markası olarak filo ve uçuş noktaları itibariyle hangi düzeye çıktı?

1933 Yılında 5 uçaktan oluşan filoyla kurulmuş olan Star Alliance üyesi Türk Hava Yolları bugün 255 (yolcu ve kargo) uçaklık filosuyla, 214 uluslararası, 43 yurtiçi olmak üzere dünyada 257 noktaya uçan, 4 yıldızlı havayolu şirketidir.Türk Hava Yolları, Skytrax değerlendirmesine göre 2011, 2012 ve 2013 yılı ‘Avrupa’nın En İyi Havayolu’ ve ‘Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu’ seçildi. Bunun yanı sıra, Skytrax tarafından 2013 yılında “En İyi Business İkram Servisi” ödülüne de layık görüldü.Türk Hava Yolları’na ayrıca 2010 yılında yine Skytrax tarafından ‘Dünyadaki En İyi Ekonomi Sınıfı İkram’ ödülü ve 2011 yılında Skyscanner tarafından ‘En İyi İkram’ ödülü verilmiştir. Türk Hava Yolları, uzun uçuşlarda Business Class yolculara ‘FlyingChef’ hizmeti sunan ilk havayollarından biridir. Sonuçta, Türk Hava Yolları başarısı ile tüm ülkemizin gözbebeği konumunda olan bir dünya markası olmuş durumdadır ve bu da hepimize gurur vermektedir.

Gecikmelerin en aza indiği uçuşlara alışan yolcular, son dönemlerde rötarların biraz arttığından yakınıyor. Bu yakınmalar haklı mı? 

Rötarlar tüm havacılık sektörü için bir sorun teşkil ediyor, zira bizim temel hedefimiz olan yolcu memnuniyetini olumsuz etkiliyor. Biz yolcuyu patronumuz olarak gördüğümüzü sıklıkla ifade ediyoruz ve onun rahat ve emniyetli bir şekilde seyahatini tamamlaması için çok yoğun bir gayret sarf ediyoruz. Yolcu bizim emanetimiz ve onun memnuniyeti en büyük hedefimiz. Dolayısıyla yolcumuzun yüzünün asılması Türk Hava Yolları olarak en çok bizi ilgilendiriyor ve bizleri üzüyor.

“YOLCULARIMIZ HAKLI FAKAT SONUÇTA MUTLU”

Bu noktada önemli bir gerçeği ifade etmek isterim: Rötarları önlemede havayolları ne kadar gayret gösterirse göstersin elde olmayan sonuçlar söz konusu olabiliyor. Biz bu konularda tüm tedbirlerimizi alıyoruz, performans değerlendirmeleri sıkı şekilde yapılıyor. Fakat havaalanındaki aşırı yoğunluk, slot izinlerinin sıkışıp yığılması, elde olmayan operasyonel nedenler ister istemez rötarla sonuçlanabiliyor. Biz yolcularımızı anlıyoruz ve yakınmalarını haklı buluyoruz.Yolcumuz her zaman haklıdır. Şunu belirtmek isterim, her ne kadar bazı durumlarda istenmeyen rötarlar yaşanmış olabilse de, yolcularımız seyahatlerinin bütünü dikkate alındığında, konukseverliğimiz, hizmet kalitemiz ve yüksek emniyet standartlarımızdan her zaman memnun kalacak ve bu suretle yaşanabilecek küçük aksaklıkları unutup, yüzlerinde gülümseme ile uçaktan ayrılacak ve bize sadece bir sonraki misafirliklerine kadar veda etmiş olacaklardır.

(My Gazete)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.