Richard Giragosian, ABD’li bir Ermeni. Şimdilerde Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde kilit bir noktada olan Giragosian, uluslararası camiada Türkiye karşıtı milliyetçi duruşundan yaptığı keskin dönüşle tanınıyor. Ermenistan’da faaliyet gösteren Bölgesel Çalışmalar Merkezi Başkanı Giragosian, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile bugüne dek defalarca bir araya gelen bir isim. Son olarak geçen sene Türkiye’deki resmi makamlarla görüşmeler gerçekleştirdiğini söylüyor.

“Perde arkalarının adamı” Giragosian, Milliyet’ten Burcu Karakaş’a konuştu. Giragosian, Türkiye’nin gelecek seneyi minimum “zararla” geçirmekten yana olduğu, ikili ilişkiler açısından 2016 veya 2017’de esas gelişmelerin yaşanacağı görüşünde. Bir de, 2014 sonuna kadar Van-Erivan uçuşlarının başlayacağından oldukça emin:

‘Uçuşlar bu sene içinde’

“Geçen sene özel bir havayolu ile Van-Erivan arası uçuşlar başlayacaktı. Bütün hazırlıklar tamamdı, son anda vazgeçildi ama nedeni açıklanmadı. Bu girişim, Başbakan Erdoğan tarafından engellenmişti. Bugünlerde kendisinden yine olumlu sinyaller almaya başladık. Uçuşlar bu sene içinde, 2014 sona ermeden başlayacak. THY de Erivan’da ofis açacak. Ankara, Dağlık Karabağ meselesinde daha esnek davranmaya başlayabilir. Şu anda ikili ilişkilerdeki sorun Ermenistan değil, Azerbaycan. Birkaç hafta önce Bakü’deydim. Azerilerde, Türkiye’nin kendilerine ‘ihanet ettiği’ algısı var. Ak Parti, bu suçlamaya karşı temkinli davranıyor. Ankara, Karabağ üzerindeki talepleri azaltmaya yönelik hareket etmeye başlayacak.”

(Burcu Karakaş- Milliyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.