Pilot ihtiyacı gündemden düşmeyen Türk Hava Yolları’nın bu yönde attığı adımlara bir yenisi ekleniyor. Türk Hava Yolları’nın yabancı bir uçuş okulu ile eğitim anlaşmasına vardığı iddia ediliyor.

THY Uçuş Akademi ile pilot yetiştiren ve farklı kaynaklardan da pilot alımı yapan Türk Hava Yolları’nın büyüyen filosuna karşın oluşan pilot açığını kapatmak için attığı adımlara bir yenisi daha eklendi. Daha önce ABD’de pilot yetiştiren Türk Hava Yolları bu kez rotayı Avrupa’ya döndü. Türk Hava Yolları’nın Avrupa’nın önde gelen havacılık eğitim kurumları arasında yer alan Baltık Havacılık Akademisi ile pilot ve tip eğitimi, kabin memuru ve yer hizmetleri personeli eğitimi konusunda anlaşmaya vardığı iddia ediliyor.

Filosunda bulunan 280’den fazla uçak ile Dünya genelinde 250’den fazla noktaya uçan Türk Hava Yolları’nın bu anlaşma ile özellikle tip eğitim hizmeti almayı planladığı iddia ediliyor. Filosu Airbus, Boeing üzerine şekillenen Türk Hava Yolları’nın özellikle orta-uzun ve uzun menzilli hatlarda ihtiyaç duyduğu pilot eğitimi ihtiyacının bu yolla karşılanacağı tahmin ediliyor.

Litvanya merkezli olan Baltık Havacılık Akademisi, Avrupa havacılık otoritesi EASA’nın tüm eğitim yetkilerine sahip bulunuyor. EASA üye ülkelerinin yanı sıra Orta Doğu ve Asya Pasifik ülkelerine de hizmet veren Baltık Havacılık Akademisi’nin Singapur’da iki adet 7000 serisi tam uçuş simülatörü ile B737NG ve A320 uçaklarına yönelik hizmet verdiği bir eğitim merkezi bulunuyor.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.