Türk Hava Yolları’nda ikinci Pilot olarak görev yapan ve bir zamanlar su topu milli takımının da sporcusu olan Özkan Dizar, dünyanın farklı noktalarında katıldığı dayanıklılık yarışmalarının ardından Ironman unvanını almaya hak kazandı.

THY’nin aylık olarak yayınlanan kurum içi iletişim dergisi Empathyde ki röportajında Özkan Dizar, İronman Türkçe adıyla Demir Adam unvanı için çok zorlu dayanıklılık yarışmalarından geçtiğini belirterek şöyle dedi:

“Beş yaşından bu yana sporun içindeyim. Su topunda milli takıma kadar yükseldim. Pilotluk eğitimi almak için ABDye gönderildiğim zaman orada da bir yıl su topu oynadım. Ancak göreve başladıktan sonra antreman takvimlerine uyamadım. Onun için bireysel spor yapmaya karar verdim. Bir yarış kulübüne üye oldum. Ironman yarışmalarından orada haberim oldu. Hemen çalışmalara başladım. Çok çalıştım. Her gün antreman yaptım. Gıdama dikkat ettim.”

SOSYAL YAŞAM BİLE YOK

Sıfırdan Ironman yarışmalarına başlayan birisinin en az 6 ay süreyle kendini sosyal yaşamdan dahi soyutlaması gerektiğini söyleyen Pilot Özkan Dizar, lisansını Türkiye Triatlon Federasyonunun Mersin’de düzenlediği yarışma sonucu aldığını söyledi.

Beş yıldır THY’de pilotluk yapan Özkan Dizar, Demir Adam yarışlarının yüzme ile başladığını belirterek, “Yüzme tamamlandıktan sonra geçiş bölgelerine hızla ulaşıp giysileri değiştirmeniz, poşetlerine yerleştirmeniz ve bisikletinize binmeniz gerekiyor. Bisiklet parkuru tamamlanınca sahip olduğunuz numaraya bisikletinizi bırakmanız ve koşu ayakkabılarınızı giyerek koşmaya başlamanız lazım. Yarışma boyunca ayağınızdaki çiple sizin nerelerden geçtiğinizi takip ediyorlar. Ben en iyi dereceme 5 saat 28 dakika ile Antalyadaki yarışta ulaştım.”

Ironman yarışlarının “Ben bir şansımı deneyeyim” şeklinde yaklaşılabilecek bir spor dalı olmadığını belirten THY Pilotu Özkan Dizar, Demir Adam olabilme şartları için şunları belirtti:

“Ironman 70.3 yarışmalarını belirlenen sürelerde tamamlayan bütün Trıatletler Ironman unvanına sahip olur. Ironman 70.3te 4 Km. yüzme, 180 Km.bisiklet ve 42 Km. koşu parkuru bulunuyor. Ben bu parkuru yani Ironman 70.3 ü tam 5 kez tamamladım. (Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.