THY‘nin, Rekabetin Korunması Hakkındaki Kanun’un hakim durumu kötüye kullanmasına ilişkin maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturmada sözlü savunma aşamasına gelindi. THY ile ilgili sözlü savunma toplantısı, 24 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 10.00’da gerçekleştirilecek.

Rekabet Kurumunun  internet sayfasında bugün yayımlanan duyuru şöyle:

”Türk Hava Yolları A.O.’nun 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti için yürütülen soruşturmada, sözlü savunma aşamasına gelindi. Bahse konu teşebbüs ile ilgili sözlü savunma toplantısı, 24 Aralık 2014 Çarşamba günü saat 10.00’da yapılacak.

Toplantıya katılmak isteyen şikayetçi ve üçüncü kişilerin, “Rekabet Kurulu Nezdinde Yapılan Sözlü Savunma Toplantıları Hakkında Tebliğ” uyarınca, soruşturma ile ilgili menfaat ilişkilerini ortaya koyan bilgi ve belgeleri içeren dilekçeyle 12 Aralık 2014 Cuma günü mesai saati sonuna kadar Rekabet Kurumuna başvurmaları gerekmektedir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ”

Bu duruma nasıl gelindi?

Pegasus’un 2011 yılındaki şikayetinin ardından THY’yi mercek altına alan Rekabet Kurumu, 5 Ocak 2012’de, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 6. Maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti amacıyla başlattığı soruşturmada THY’nin herhangi bir ihlali olmadığı sonucuna ulaştı.
Ancak Pegasus Havayolları bu kararı mahkemeye taşıdı. Ankara 11. İdare Mahkemesi, 11.7.2013 gün ve 2012/1727 E. sayılı kararı ile THY’nin hakim durumda olup olmadığının, Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı’nın birbirine ikame olarak kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması ve şikayetçinin fiyat politikalarının analizinin yapılması gerekçesiyle Rekabet Kurumu kararını iptal etti.
Türk Hava Yolları’nın, İstanbul çıkışlı hatlarda hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Pegasus Hava Yolları tarafından Rekabet Kurumu’na şikayet edilmesiyle başlayan soruşturma sürüyor. 4 yıl önce açılan ilk soruşturmada Rekabet Kurumu, THY’nin ihlali olmadığına karar vermişti. İdare mahkemesi incelemenin eksik yapıldığı gerekçesiyle kararı geçtiğimiz yıl iptal etti. Bu karar üzerine yenilenen soruşturmanın süresi bu yılın ocak ayında 4 ay uzatıldı. Üst kurul, yeni soruşturmayı tamamladıktan sonra tarafların savunmalarını alarak nihai kararını verecek.
Rekabet Kurumu’nun ilk soruşturmada görevlendirdiği raportörler, “THY’nin hakim durumda olduğu bazı hatlarda maliyetinin altında satış yaparak rakibini dışladığı, yıkıcı fiyat uygulayarak hakim durumunu kötüye kullandığı, bu sebeple THY’ye idari para cezası uygulanması gerektiği” şeklinde rapor tutmuştu. 7 üyeden oluşan Rekabet Kurulu’nun üç üyesi karara eksik inceleme gerekçesiyle şerh düşerek ‘evet’ demişti.
Hamdi Topçu’dan tepki gelmişti.
THY Yönetim Kurulu Başkanı   Hamdi  Topçu ,Eylül 2013’de Kanal 24 televizyonunda yayınlanan Açık Görüş programına konuk olmuş ve bir soru üzerine Pegasus’un THY’yi haksız rekabet iddiasıyla Rekabet Kurulu’na şikayet etmesiyle ilgili olarak konuşurken, “Sen daha dün geldin… Pazarı ben oluşturacağım yatırım yapacağım. Arkadaş gelecek, hazıra konacak”  demiş ve sözlerini şöyle sürdürmüştü.”Basın yoluyla haksız ithamla bizi zan altında bırakıyor. Biz Türkiye’de sivil havacılığın gelişmesini istiyoruz. Örneğin  Kazakistan. Ben 15 yıldır buraya yatırım yapıyorum. 10-12 sene zararına uçtum. Yeni bir slot geldiğinde Pegasus diyor ki, ‘Eşit dağıt’. Sen daha dün geldin. Sen uçmak istiyorsan pazar bul ve uç. Pazarı ben oluşturacağım. Arkadaş hazıra gelecek oturacak. Böyle bir şey yok!”Slotların alınmasında bir çoğunun alt yapısını biz yapıyoruz. Gittiğimiz ülkelerin havayollarına eğitimden bakıma yardım ediyoruz. Onlar da bu bizim yaptıklarımız karşısında slot izni veriyorlar. Örneğin ABD veya Avrupa ile ilgili ‘open sky’ var. Buyurun uçun. Pegasus neden büyük uçak almıyor? Neden Afrika’ya gitmiyor? Pazarı sen bul,niye Afrika’ya uçmuyorsun? Örneğin, Fransa bir hak alacak. Bunu low cost’a mı verecek? Bana mı verecek?Bizim 80 yıldır yatırımımız var. Dünyada böyle uygulama var mı? ”
  Pegasus  :Slotları THY için yastık altında sakladılar
Pegasus Havayolları genel müdürü Sertaç Haybat Ekim-2012’de ,Türk Hava Yolları’nın Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Stutgart’a sefer düzenlemesi üzerine Pegasus Havayolları olarak Rekabet Kurulu’na şikâyette bulunduklarını açıklamış  ve “ Rekabet Kurulu’na bizim şikayetimiz 2009 yılında THY’nin Sabiha gökçen havalimanından dış hatlar uçmaya başladı. THY, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yaklaşık 4-5 uçaklık bir operasyona başladılar. Her ne hikmetse bizim uçtuğumuz hatlara bizden yarım saat önce ya da yarım saat sonra seferler koydular. Mesela Stuttgart’a Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 100 Euro’ya satıyorsa Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Stuttgart uçağının biletini 200 Euro’dan sattılar. Bunu Pegasus’ un önünü kesmek için yaptılar. Rekabet kurulunda bunu rakip teşebbüsü dışlama olarak belirtildi. Dolayısıyla oradan bir soruşturma başladı. THY, bu seferlerinden zarar etti ve Sabiha Gökçen’den uçmaya vazgeçti. Rekabet kurulu Türkiye’de adil bir slot dağılımı olmadığını söylüyor ama bu kurulun THY’ye ceza vermemeye karar verdi. Bundan sonra başka hukuk yolları var onları yapacağız. Biz sadece Atatürk Havalimanı’ndan 4 sefer düzenliyoruz. Belki de böylesi daha hayırlı oldu”  ifadesi kullanmıştı.
THY’den Sabiha Gökçen’e filo takviyesi..
 Önceki gün THY’nin mil kullanımına yönelik alışveriş sitesi ‘Shop&Miles’ın tanıtımı sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan  THY CEO’su Temel Kotil, ”Sabiha Gökçen Havalimanı’nda da bir yapılanma gerçekleştiriyoruz. 2014 yılında koltuk sayımız yüzde 14 arttı. Ama önümüzdeki dönemde Atatürk Havalimanı’nda yüzde 10 büyüme şansımız yok. Bunu görünce Sabiha Gökçen’de de bir filo kuruyoruz. Ama orada geçici değil kalıcı bir filo kuruyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Sabiha Gökçen’de daha çok uçak göreceksiniz.” demiş ve ” Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kalıcı bir filo kuracaklarını ve İstanbul’daki üçüncü havalimanını açıldıktan sonra o dönemde ellerinde olacak yaklaşık 400 uçağın 100’ünü buraya kaydıracaklarını” kaydetmişti.
Bu açıklamanın ardından ilk hamle geldi.  THY’den  bugün yapılan açıklamada   sefer sayılarının  artırılarak ,’ Türk Hava Yolları’nın İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı kalkış ve varışlı İzmir seferleri, 17 Kasım itibarıyla günde 8 frekans olmak üzere karşılıklı icra edileceği” duyuruldu. 
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.