Türk Hava Yolları (THY) ve Pegasus Havayolları 1 Ocak 2016 tarihinde Rusya’ya başlayacak vize uygulaması ile ilgili yolcularına çok önemli bir uyarı yayınladı.

Konu ile ilgili THY’nin açıklaması şöyle:
“Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport bulunduran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik adı geçen 12 Mayıs 2010 tarihinde imzalanan Rusya Federasyonu Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma’nın yürürlüğünü kısmen durdurmaktadır. Yürürlükteki Rusya mevzuatı uyarınca bu tarihten itibaren söz konusu vatandaşlar, Rusya Federasyonu diplomatik ya da konsolosluk temsilciliklerinin birinde Rus vizesini almalıdırlar. Söz konusu tedbir, Rusya Federasyonu hudutları dâhilinde geçici ikamet izni veya daimi ikamet izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, özel ve hizmet pasaportu sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu hudutları dâhilinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti diplomatik ve konsolosluk temsilciliklerine çalışmaya gönderilen geçerli özel ve hizmet pasaportu sahipleri ile özel, hizmet ve umuma mahsus pasaport sahibi olan aile fertleri, gemi jurnalı veya onun ekstresine istinaden giriş yapmak sureti ile gemici cüzdanı sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Rusya Federasyonu’nda kalış süresince kimliğini kaybetmiş ve Türkiye Cumhuriyeti diplomatik veya konsolosluk temsilciliğinde seyahat belgesi veya geçici pasaportu temin etmiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmayacaktır.
Anlaşmanın 1. maddesi gereğince 1 Ocak 2016 tarihine kadar Rusya Federasyonu’na giriş yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Rusya Federasyonu’nun topraklarında kalış süresinin giriş tarihinden itibaren 30 günü aşmaması koşuluyla geçerli kimlik ile vizesiz olarak Rusya Federasyonu’nda bulunabilecek ve çıkış yapabileceklerdir.”
Pegasus’un açıklaması ise şöyle:

“Rusya Federasyonu, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik vize uygulamaya başlayacaktır. Yürürlükteki Rusya mevzuatı uyarınca bu tarihten itibaren söz konusu vatandaşlar, Rusya Federasyonu diplomatik ya da konsolosluk temsilciliklerinin birinde Rus vizesini almalıdırlar.
Söz konusu uygulama, Rusya Federasyonu hudutları dâhilinde geçici ikamet izni veya daimi ikamet izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, resmi pasaport hamili (diplomatik, hususi, hizmet pasaportları) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gemi jurnalı veya onun ekstresine istinaden giriş yapmak sureti ile gemici cüzdanı sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsamamakta olup, bu pasaportlara sahip vatandaşlarımız vize muafiyetinden yararlanmaya devam edeceklerdir.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.