Türk Hava Yolları (THY), Uçuş Eğitim Akademisi ve FITA’da (Florida Institue Of Technology Aviation) eğitimlerini tamamlayan pilotlara düzenlenen bir törenle bröveleri takıldı.

Mezun olan 2’si bayan toplam 58 pilot, Atatürk Havalimanı’nda THY Genel Müdürü Temel Kotil’inde katılımıyla toplu fotoğraf çektirdi. Daha sonra yine THY Genel Müdürü Temel Kotil, Uçuş İşletmeden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora, THY Uçuş Eğitim Başkanı Sedat Şekerci ve THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak başta olmak üzere çok sayıda davetlinin katılımıyla THY Genel Müdürlük Binası’nda bröve takma töreni düzenlendi.

“3 BİN PİLOTA DAHA İHTİYACIMIZ VAR”

THY Genel Müdürlük Binası’nda düzenlenen törende konuşan Temel Kotil, “THY’nin 2023 vizyonunu biliyorsunuz. 120 milyon Yolcu, 24 milyar dolar ciro hedefliyoruz. Bizim yönetimimizin kararı bu yönde. Uçaklarda alındı. Arkadaşlarımız çok genç olduğu için bir matematik yapalım dedik. Matematikte şu çıktı. Normalde biz yüzde 18 büyüyoruz. 12 yıl boyunca ortalama büyüme yüzdemiz yüzde 18. Asya’daki beklenen uzun dönem büyüme yüzdesi yüzde 7. Yüzde 5’de Avrupa’da beklenen büyüme. Önümüzdeki 30 yılı planladığımızda; THY, Türkiye’de hem Avrupa’nın hem de Asya’nın bir havayolu. O zaman biz de dedik ki Asya’daki büyüme gibi yaparız. Yüzde 18 demedik, yüzde 7 büyüme yaparız dedik. 500 milyon yolcu yapar bu rakam. Bu arkadaşlarımızda 30-35 yıl kadar uçacaklar. THY yolcu sayısı 500 Milyon çıktı. Avrupa’daki yolcu sayısı 2.5 milyar olacak. Bunun 500 milyonu Türkiye’den. Bu çok iyi bir rakam. Bizim pilotlarımızı astronot gibi görebilirsiniz. Onlar yedikleri, içtikleri, attıkları adımlarla aynı astronotlar gibi yaşamak zorundalar. Arkadaşlarımızın eğitimler 18 ay sürdü. Sırada TİP eğitimleri var. İhtiyacımız neredeyse o filoda eğitimlerine devam edecekler” ifadelerini kullandı.

THY Genel Müdürü Kotil, şuanda 3 bin 500’e yakın pilotu bünyelerinde barındırdıklarını söyleyen bu hedefleri doğrultusunda 3 bin pilota daha ihtiyaç duyacaklarını belirtti. Kotil, Chelsea ile ilgili sponsorluk hakkında da yeni bir gelişme olmadığını ifade etti.

“PİLOTUN BAYRAMI SEYRANI OLMAZ”

THY Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora da pilotluğun çok fazla özveri isteyen bir meslek olduğunu ifade ederek, “Pilotluk dışarıdan bakıldığında çok cazip bir meslek gibi görünüyor. Ancak yaşanan zorlukları sadece yine pilotlar ve onların aileleri bilir. Ben kendimden örnek verecek olursam; Çocuğunuz hasta oluyor. Hastaneye annesi götürüyor. Yakınlarının düğünü, cenazesi oluyor. Siz uçuşa gitmek zorunda kalıyorsunuz. Pilotluğun Pazar günü, bayramı, seyranı yoktur. Burada ailelere büyük görev düşüyor. Pilotların en büyük destekçisi onlar olmak zorunda” dedi.

Şirketlerinin tüm çalışanlarına olduğu gibi pilotlarına da sonsuz bir güven duyduğunu belirten Bora, “Bizim şirketimiz gerçekten çalışanına fazlasıyla değer veriyor. Her türlü imkanı sunuyor. Benim buradaki yeni aile üyelerimizden istediğim şey şirketi bir tüzel kişilik olarak değil somut bir varlık gibi düşünerek hareket etmeleridir. Gereken vefayı daima göstersinler. Şimdi bröveleri takılacak arkadaşlarımızı görünce kendi gençliğim aklıma geliyor. Bize ilk brövelerimiz takıldığında göğsümüzü gere gere dolaşıyorduk. Şimdi onlar da bunu yapsınlar. Havalarını atsındalar caka satsınlar ama bu caka satmak sadece yerde oluyor. Havada emniyet, uçuş güvenliği her şeyden önce gelir. Havadayken sorumluluklar artar. Hem şirketinizi düşünerek hareket etmek zorundasınız hem de taşıdığınız yüzlerce canın sorumluğunu omuzlamanız gerekiyor. Dolayısıyla uçuş güvenliğine en ufak şekilde zarar verecek bir davranış ya da tutumda bulunamazsınız. Şirketimize uzun yıllar hizmet edeceğinizi düşünüyorum. Hepinizi tebrik ediyor. Başarılı bir kariyer diliyorum” şeklinde konuştu.(airporthaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.