Türk Hava Yolları, Cuma günü (dün) Harkov havalimanından  2 adet A321 tipi  uçağıyla özel sefer düzenledi.

Harkov’a boş olarak gelen 2  yolcu uçağı, 92 aileden oluşan 374 kişiyi  birer saat arayla havalanarak Erzincan’a taşıdı.

Stalin tarafından 1944’te Kafkasya’daki  vatanlarından Orta Asya’ya sürgün edilen ve yıllar sonra zaman içinde farklı ülkelere yerleşen Ahıska Türkleri, bundan sonraki hayatlarına Türkiye’de devam edecek olmanın mutluluğunu yaşadı.

Erzincan’a gelen ilk kafilede bulunan 164 Ahıska Türkü, saat 16.00’da THY’ye ait uçaktan inerken protokol ve vatandaşların alkışları ile karşılandı. Erzincan Havalimanına inen Ahıska Türkleri, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından çiçeklerle karşılandı.

Rus ordusu desteğindeki Rusya yanlısı paramiliter grupların faaliyet gösterdiği Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yaşayan Ahıska Türklerinin,  Slavyansk şehri civarında yaklaşık 2 yıldır süren  silahlı çatışmalardan  dolayı  mal ve can güvenlikleri tehlikedeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mart 2015’te Ukrayna’ya gerçekleştirdiği ziyarette Ahıska Türkleri ile görüşmüş, sorunlarının çözümü amacıyla gerekli takibin yapılması için talimat vermişti. Bu talimat çerçevesinde Nisan ayında  konuyu gündeme alan hükümet, Ahıska Türk’ü 677 ailenin iskanlı göçmen olarak kabul edilmesini kararlaştırmıştı.

Ahıska Türklerinin Türkiye’ye taşınması operasyonunu , Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel  sevk ve idare etti.

Düşük maliyetli Pegasus ve Atlas Havayollarının tarifeli seferler gerçekleştirdikleri Harkov’a, THY’nin seferi bulunmuyor.

 

Fotoğraflar: Kırım Haber Ajansı

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.