Afrika’nın en ünlü ve en çok görüntülenen aslanı Cecil’in Temmuz ayında koruma altında bulunduğu Zimbabwe’deki Hwange Ulusal Parkı’nda ABD’li bir diş hekimi tarafından yasak olarak avlanmasının yankıları sürüyor. Cecil’in öldürülmesi sonrası sosyal medya üzerinden başlatılan imza kampanyalarında havayolu şirketlerinin av hatırası olarak katledilen hayvanların taşınmasının yasaklanması talep edilmişti.

Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine başta ABD’li havayolu şirketleri United, Delta, US Airlines ve American Airlines olmak üzere çok sayıda havayolu şirketi aslan, leopar, bufalo, gergedan ve fil gibi hayvanlara ait kalıntıların nakliyesini durdurduğunu açıklamıştı.

Bu yöndeki son çağrı ise THY için geldi. Change.org adlı internet sitesi üzerinden dünyada en çok noktaya uçuş yapan Türk Hava Yolları’nın da aynı kararı alması için bir imza kampanyası başlatıldı. Başlatılan imza kampanyası sonrası SABAH’a bilgi veren THY yetkilileri, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’de (CITES) yer alan canlı hayvanların ham ya da işlenmiş hallerinin, av hatırası olarak alınan hiçbir parça, obje ve kalıntının ortaklık uçuşlarında taşınmadığını belirterek uygulama sırasında da gerekli hassasiyetin gösterildiğini ifade etti. (sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.