Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, İzmir’in yeni aktarma merkezi olacağını ve ilk olarak 3 Avrupa ülkesine direk uçuşlar gerçekleştireceklerini söyledi.
İzmir Ticaret Odası’nın ağustos ayı olağan meclis toplantısına konuk olan THY Genel Müdürü Temel Kotil İzmir iş dünyasının yıllardır beklediği müjdeyi verdi. İzmir’den THY’nin direk uçuş yapması konusunda Başkan Ekrem Demirtaş ve üyelerin ısrarlı soruları karşısında İzmir’e sıra geldiğini belirten Genel Müdür Kotil “Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı doldu. Artık yükü kaldırmıyor. Sadece Atatürk havalimanın günde 600 iniş kalkış yapılıyor. Bu nedenle İzmir’e sıra geldi” dedi.
İzmir’in potansiyeli büyük
Sun Ekspres’in bu eksiği kapatmaya çalıştığını kaydeden Kotil “Sun Express bizim alt şirketimiz. Avrupa’da bir çok noktaya uçuyor. Onu tamamlatıcı seferler koymak istiyoruz. İzmir yurtdışından çok yolcu alıyor. Şu anda Avrupa’dan da birçok havayolu da uçuyor. İzmir’de büyük bir potansiyel var bunun farkındayız. Bizim için en önemli pazarlar Almanya, Fransa ve İtalya oluyor. Buradan onları başlatmayı düşünüyoruz. 2016’ın yaz döneminde seferler başlar, o da Nisan ayı olur. Biz İzmir için gerçekten çok ciddi çalışıyoruz. Şirket olarak projeler yapıyoruz. İstanbul’a Hub yapalım diyorduk; bitirdik onları. Şimdi sıra İzmir’e geldi. İzmir gerçekten önemli bir şehir. Diğer havayolları tarafından bu kadar ilgi görmesi bizim de dikkatimizi çekiyor” dedi.
İzmirli sağlık kuruluşlarına davet
Sağlık turizmine de büyük önem verdiklerini kaydeden Kotil şunları söyledi:
“Bu konuda dersimizi iyi çalışıyoruz. Yabancı hastaların Türkiye’ye getirilme projesi var. Bakanlığın projesinde gelen bilet fiyatlarının bir kısmını sübvanse ediyor. Bunu sadece THY’ye değil tüm havayollarına yapıyor. Biz ise yıllardır sağlık turizminde çalışıyoruz. Sağlık turizmin merkezinde hastaneler ve doktorlar yer alıyor. Türkiye’deki sağlık tesisleri doktorlarıyla marka zaten. Biz ne yapıyoruz? Hastanın gelmesinde problem olabilir, olmayabilir, onlara bir paket sunuyoruz. Onlardan servis ücreti almıyoruz, bilet değişim ücreti almıyoruz, özel yemek sağlayabiliyoruz. Bunu sağlık kuruluşlarıyla tek tek yapıyoruz. Onun için ben İzmir’deki sağlık kuruluşlarını, sağlık turizmi yetkililerini İstanbul’a davet ediyorum”
THY İzmir’i uçurur
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ise “THY’nin desteği ile İzmir bir dünya kenti olacaktır. Daha çok yatırımcı gelecek kruvaziyer, kongre, sağlık turizmi gibi turizmin her çeşidi gelişecektir. Ama direkt uçuşlar olmazsa olmaz. Özetle biz Türkiye’nin ikinci Hub (aktarma) Merkezi olmasını istiyoruz” dedi. (Kadir Kemaloğlu-Yeni Asır)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.