Avrupa’ya uçak, ABD’ye koltuk

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ABD’deki oylar yolcu koltuğunda, Avrupa’dakiler ise özel uçakla Türkiye’ye getirilecek

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanacak olan yurt dışındaki seçmenlerin oylarının nasıl taşınacağı belli oldu. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki oylar YSK’nin THY’den kiraladığı iki uçakla taşınacak. Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya’daki oylar ise yolcu koltuğunda taşınacak.

YSK, ilk tur için 31 Temmuz – 3 Ağustos arasında yapılacak olan yurt dışı cumhurbaşkanlığı seçimleri için oy kullanılacak bölgelere seçim malzemeleri göndermeye başladı. Ancak henüz oy pusulaları basılmadığı için, diğer evraklar daha sonra gönderilecek. Her sandığın 700 seçmenden oluştuğu yurt dışında toplam 4 bin 200 sandık kurulması planlandı. Bu sandıkların yüzde 80’ini ise Avrupa’da.

HER TORBAYA BİR DİPLOMAT BİR KOLTUK

ABD’deki seçmenleri oyları yolcu koltuklarında diplomatik kuryeler tarafından taşınacak. Sandık Saklama Kurulu, diplomatik kurye ile birlikte ağzı mühürlü torbaları, o ildeki havaalanlarına getirecek. Kuryenin taşıdığı torba sayısı kadar boş koltuk kiralanacak. Kurye, bu torbaların sürekli gözetiminden ve göz temasında tutmaktan sorumlu olacak. Sandık sayısının fazla olduğu bölgelerde ise diplomatik kurye sayısı ve oylar için satın alınan yolcu koltuğu sayısı da artırılacak.

ABD’de, New York, Los Angeles, Vaşington, Şikago, Houston ve Boston’da 33 sandıktan toplanan oylar, diplomatik kuryeler aracılığıyla havaalanından uçak koltuğunda taşınacak.

AVRUPA’YA UÇAK

Uçakta, 5 siyasi partinin YSK’deki temsilcileri ile sandık kurulundan 2 görevli olacak. Uçaklar; Londra, Stockholm, Kopenhag ve Münih’e giderek toplanan oyları Türkiye’ye taşıyacak. Bu uçaklar için partilerin isim bildirme süresi başladı ve bazı partiler uçakta yer alacak milletvekillerinin isimlerini YSK’ya bildirdi. Avrupa dışından gelecek oylar ise yolcu koltuğunda diplomatlar tarafından taşınacak.

Oyları taşımak için kiralanacak 2 uçakta, 5 siyasi parti temsilcisi ve iki seçim görevlisi memurun yanısıra milletvekilleri de yer alacak. Uçakta son seçimde en çok oyu alan AKP, CHP, MHP, HDP ve SP’nin YSK temsilcileri bulunacak. Avrupa’da farklı bölgelerde kullanılan oylar, havuz sistemiyle 4 başkentte toplanacak. 2 uçak, Dışişleri’nin izin alabildiği havaalanlarında sandık saklama kurulunun getirdiği oyları teslim alacak; uçağın kargosuna yerleştirecek.

(DUYGU GÜVENÇ – ANKARA – POSTA212)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.