Kabin Amiri Selda Durmaz’ın ölümünden sonra THY, sıtma virüsü riskine karşı önlem aldı. THY Kabin Hizmetleri Başkanlığı’nın sıtma virüsü riski yüksek olan bölgelere uçan ekiplere yönelik dikkatli davranmaları ve riski minimuma indirmek için mecbur olmadıkça dışarı çıkmamalarına ilişkin uyarılarından sonra bazı ülkelerde konaklama (yatı) zorunluluğu da kaldırıldı.

İstanbul’dan yapılan ve risk oranının yüksek olduğu Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa ve Nijerya’nın başkenti Abudja’ya yaptığı seferleri git-gel olarak düzenledi. Buna göre, bu şehirlere giden ekipler konaklamak yerine aynı uçakla geri dönecek. Uygulama, yarın açıklaması beklenen Temmuz ayı programından itibaren geçerli olacak.

Airporthaber.com.da yer alan habere göre THY Ekip Planlama Müdürlüğü ayrıca, bir uçucu personelin bir ay içinde en çok iki kez Afrika uçuşuna gönderilmesini de kararlaştırdı. Programda ikiden fazla Afrika uçuşu bulunan uçuş ekiplerinin, uçuşun alınması için Kabin Hizmetleri Başkanlığı’na başvurması da istendi.

THY, Afrika uçuşlarında sıtma virüsü riski sebebiyle son dönemde ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Selda Durmaz adlı kabin amirinin sıtma virüsüne yakalanarak ölmesinden sonra iki kabin memuru daha sıtma teşhisiyle tedavi altına alınmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.