Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., Türkiye çıkışlı dış hat biletlerin ücretlendirilmesinde avro olan para birimini 1 Temmuz 2015 tarihinden geçerli olmak üzere dolara çevireceğini duyurdu.

Şirketin ,Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda(KAP) ” Özet Bilgi:BAZ ALINAN PARA BİRİMİ DEĞİŞİKLİĞİ / SWITCH IN BASE CURRENCY” başlığı altında yayımlanan açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

”Şirketimiz tarafından Türkiye çıkışlı dış hat biletlerin ücretlendirilmesinde baz alınan para birimi 1 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Avro (EUR) yerine ABD Doları (USD) olarak değiştirilecektir. Türkiye çıkışlı dış hat bilet satışları yıllık toplam gelirimizin yaklaşık yüzde 13’üne tekabül etmektedir.”

Bilindiği gibi 2015 yılı döviz kuru açısından oldukça hareketli geçerken, bu durum  (THY) uçak biletine de yansımıştı. Döviz kurunda yaşanan değişimin hızlı olması ve giderlerin ciddi bir kısmının dolar bazında olması nedeniyle THY uçak bileti fiyatlandırması konusunda değişikliğe gitmiş  uygulamaya 19 Mayıs’ta geçilmişti.

Uzun yıllardır avro ile gerçekleştirilen THY uçak bileti satışlarında THY’nin dolara geçme nedeni olarak giderlerin önemli bölümünün dolar olması ve döviz kurlarının çok hareketli olması gösterilmişti.

Havayollarının önemli bölümü başta yakıt ve uçak kirası olmak üzere ana gider kalemleri ödemelerinde fiyatlar ‘dolar bazında’ belirleniyor.THY’ ve Pegasus’un ardından  diğer havayollarının da  aynı yolu izlemesi bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.