Türkiye ve Japonya’nın ilk ortak sinema çalışması “Ertuğrul 1890” filminin yarın akşam gerçekleştirilecek dünya prömiyerine katılacak davetlileri taşıyan THY’nin A330-200 tipi  ‘Kushimoto’ uçağı, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Narita Uluslararası Havalimanı’na indi.

Special Turkish Airlines plane lands in Japan to commemorate friendship

Burada düzenlenen törende konuşan Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Türk-Japon ilişkileri için çok anlamlı bir günü idrak ettiklerini söyledi.

İki ülke ilişkilerinin önemine vurgu yapan Meriç, “İlişkilerimizin dinamikleri kendine özel bir yere sahip. İlişkilerimiz bir dostlukla başladı. Bu dostluk 125 yıllık tarihi geçmişe sahip. 125 yıl önce Kush,imato’da başlayan dostluk, bundan 30 yıl önce Tahran’dan THY vasıtasıyla Japon vatandaşlarının tahliyesiyle pekişmiştir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya ziyaretini hatırlatan Meriç, “Ertuğrul 1890” filminin ilk gösteriminin Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin katılımıyla İstanbul’da yapıldığını aktardı.

Meriç, “Türk-Japon dostluğu her iki ülke içinde çok önemlidir. Bu dostluğu sıkı sıkı sahiplenmeli ve genç nesillere aktarmalıyız” diye konuştu.

Special Turkish Airlines plane lands in Japan to commemorate friendship

Film, bütün dünyada ses getirecek”

Kushimoto Belediye Başkanı Katsumasa Tajima, iki ülkenin dostluğuna ilişkin THY’nin bir uçağına Kushimoto isminin verilmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti.

Türkiye ve Japonya dostluğunun 125. yılı kapsamında gerçekleştirdikleri etkinliklerden bahseden Tajima, “Ertuğrul 1890 filmi tamamlandı ve gösterime girecek. Bu film sadece Japonya ve Türkiye’de değil, bütün dünyada ses getirecek” vurgusunu yaptı.

Tajima, Kushimotolular olarak iki ülkenin dostluğunu artırmaya katkı sunacaklarını kaydetti.

tok

“Türkiye’ye ne kadar teşekkür etsek azdır”

Irak-İran Savaşı’nda kurtarılan Japon iş adamı Junichi Numata, uçağı ve kabin memurlarını görünce o günleri tekrar hatırladığını söyledi.

O tarihte Avrupalı havayolları şirketlerinde yer bulamadıklarını aktaran Numata, “THY’nin Tahran’dan kurtardığı 215 Japon’dan biriydim. Bundan dolayı Türkiye’ye ne kadar teşekkür etsek azdır. Kurtarılmamız 1890’da Ertuğrul Fırtakeyni’ni kurtarma çabalarıyla başlayan iki kadim dostluğun devamıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre,THY Satış Başkan Yardımcısı Ahmet Harun Baştürk, Tokyo’da bulunmaktan ve iki ülke arasındaki ilişkilere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Tahran’dan 1985’te Japonları kurtaran uçağın bir benzerinin tekrar tasarlandığını aktaran Baştürk, uçağa Ertuğrul Fırkateyni faciasının yaşandığı beldenin ismi Kushimoto’nun adının verildiğini ifade etti.

Film için özel “pijimalı” tasarım

Film için özel olarak tasarlanan uçak, THY’nin “pijamalı” olarak adlandırılan eski dış desenine boyandı. Uçak ismini ise Ertuğrul Fırkateyni faciasının yaşandığı yer Kushimoto’dan aldı.

Filmin dünya prömiyeri için Türkiye’den davet edilenlerle 158 yolcunun bulunduğu uçakta 3 kaptan pilot, 12 kabin görevlisi 1985’te Tahran’dan Japonları kurtaran THY ekibinin o dönem giydiği üniformalarla yolculara hizmet verdi.

Törene Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcıları Nihat Gül ve Nermin Kırım, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, THY’nin Tokyo Müdürü Mustafa Dökmetaş, Irak-İran Savaşı’nda Tahran’dan Japonları kurtaran THY uçuş ekibinden pilot Koray Gökberk, kabin görevlileri Ayşe Özalp, Sevil Atıcı, Manolyan Komutan, Nazan Akünler, Emine Köprülü, Deniz Cansız, Müge Sayar ve Nuray Şalcı’n da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

THY uçağı Tokyo’da böyle karşılandı…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.