THY’nin business ve first class yolcularını ağırladığı CIP bekleme salonları söz konusu olduğunda; yerlisi de yabancısı da THY’nin bu konuda dünyada başı çektiği konusunda hemfikir. Uluslararası havacılık yayınlarının yaptığı anketlerin sonuçları da genel kanıdan farklı değil. Listelerde THY lounge’u ‘Dünyanın en iyi 10 özel yolcu salonu’ arasında yer alıyor. Sadece İstanbul dış hatlardaki CIP salonu yaklaşık 6 bin metrekarelik alanıyla, günde 2 bin yolcuyu ağırlıyor. Son yıllarda THY’nin ağırladığı yolcuların yüzde 40’ının ‘transit’ olduğu düşünülürse, CIP lounge’u kullananların önemli bir kısmının yabancı olduğunu tahmin etmek yanlış olmaz. İşte her gün THY’nin salonunda uçak bekleyen binlerce üst düzey yabancı, en azından bir kere ‘Türkiye’ye yatırım yapmayı’ aklından geçiriyor. Nasıl mı?

YEMEK KADAR ZARURİ

Yolcuların, uçaklarını beklerken en az yemek kadar zaruri başka bir ihtiyaçları daha var; internet. CIP’ten içeri girer girmez telefonlarına sarılan yolcular, WIFI şifresi için sehpaların üzerinde duran minik kağıtlara uzandığında ilginç bir şifreyle karşılaşıyor: investinTurkey yani ‘Türkiye’ye yatırım yap’. Böylece söz konusu yolcu ister uluslararası bir şirketin CEO’su olsun, ister Türkiye’ye sadece tatilini geçirmek için gelmiş bir vatandaş, o şifreyi telefonuna yazarken ister istemez en az bir kere ‘Türkiye’ye yatırım yapmayı’ aklından geçiriyor.

‘iLKER AYCI FAKTÖRÜ’

Sosyal medyada da yankı bulan yeni THY’nin şifresi, “THY’de İlker Aycı’nın yönetim kurulu başkanı olması hissedilmeye başlandı” şeklinde yorumlanıyor. Hatırlatmakta fayda var; nisan ayında THY Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanan İlker Aycı, bundan önce Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın başkanlığını yürütüyordu.  Ajansın yıllardır kullandığı slogan ise ‘invest in Turkey’. (Akşam)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.