Petrol fiyatlarının düşmesiyle ne gibi bir avantaj sağlanabilir? Habertürk ekonomi yazarı Güntay Şimşek,’ Petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte havayolu şirketlerinin  sağladığı olumlu gelişmeleri ‘değerlendirdi.  Şimşek’in yazısı şöyle:

” Petrol fiyatlarının düşmesi, petrolü olmayan Türkiye için hem olumlu, hem de petrolü olan ülkelerle ticaret yapan Türkiye için şu sıralar negatif tarafları var. Dolayısıyla “Olumlu bir gelişme” diyerek seyirci kalmadan, başta Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin petrol fiyatlarının düşmesinden nasıl etkilenebileceklerini ve bize yansımasını araştırmaya başlarsak önümüzdeki yeni fırsatları da görebiliriz.Sadece ‘Petrol fiyatları düşüyor ‘ diye sevinmek doğru değil. Zira diğer taraftan ticaret yaptığımız birçok ülkede sıkıntıların ortaya çıkması, bizim ekonomimizi de etkileyecektir.

Bu konuda Türk Hava Yolları (THY) süper bir örnek.

Avrupa’da havayollarının büyüme oranları düşük, hatta ekside olanlar bile var. Ama aynı pazarda THY sürekli büyüyor, yeni hatlar açıyor. Çünkü daralan pazarda, bir havayolunun bir hattaki yolcu sayısı 100’den 75’e düşünce zarar ediyor. Ve o hattan çekiliyor. Büyüyen THY ise o arta kalan 75 yolcuyu da bünyesine katarak ilerlemeye devam ediyor.Benzer fırsatlar diğer şirketlerimiz için de hem Avrupa’da hem de petrol üreten ülkelerde ortaya çıkıyor.Yeter ki fırsatları değerlendirmeyi bilelim. ”

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.